Španělé vzkazují: O bitevní stroje L-159 zájem nemáme

Praha - Španělské ministerstvo obrany tento měsíc vzkázalo Česku, že podzvukové bitevní stroje L-159 nebude k výcviku svých pilotů používat, a nemá o ně tudíž sebemenší zájem. Podle původního plánu mělo Česko koupit tři španělská letadla Casa a čtvrté vyměnit právě za pět strojů L-159. Smlouva na pořízení čtyř dopravních letounů však bez ohledu na změnu názoru Španělů platí, řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Podle něj nyní závisí na smluvním partnerovi - evropském konsorciu EADS, aby pro bitevníky našlo odbyt v jiné členské zemi NATO.

„Dostali jsme oficiální dopis. To je definitivní tečka za plánovaným barterem,“ řekl deníku E15 s obchodem obeznámený úředník, který si přál zůstat v anonymitě. Původním záměrem bývalé vlády Mirka Topolánka bylo nakoupit za 2,3 miliardy korun celkem tři španělská letadla a čtvrté vyměnit za pět L-159. V memorandu o spolupráci s evropským koncernem EADS - vlastníkem CASA - se píše o možnosti odběru ještě dalších pěti bitevníků. Do dneška přitom cena za tři španělské letouny vzrostla už na 3,6 miliardy korun. Zda se bude doplácet ještě za čtvrtý letoun, zatím není jasné.

Vedle toho byla uzavřena i smlouva s Omnipolem o servisní podpoře strojů. Ta bude jen v příštích čtyřech letech stát jednu miliardu korun, píše deník. „Pro ministerstvo obrany je klíčové uplatnit tato nepotřebná letadla. V tomto směru nám vyšla vstříc pouze jedna firma,“ hájil tehdy dohodu s EADS a rovněž fakt, že na zakázku nebyla vypsána soutěž, dnes už bývalý mluvčí rezortu Andrej Čírtek. Právě přímé oslovení EADS zastupované v Česku firmou Omnipol kritizovala italská společnost Alenia, která nabízela stroje Spartan. Kvůli lepším technickým parametrům je upřednostňoval i generální štáb. „Klíčovou roli sehrál Omnipol. Italové také nabízeli, že odeberou L-159. Nikdo se s nimi ale nebavil,“ poznamenal nejmenovaný úředník.

Kontrakt posvětila i vláda Jana Fischera

Přitom to je Omnipol, který je podle smlouvy s ministerstvem za uskutečnění výměny odpovědný. Přes výhrady odborníků i některých členů sněmovního výboru pro obranu celý kontrakt loni posvětil překlenovací kabinet Jana Fischera. „Měly by se tím zaobírat orgány činné v trestním řízení. Je nutno prověřit, jak zní smlouva mezi ministerstvem a Omnipolem, zda je v ní zakomponována výměna bitevníků,“ poznamenal poslanec ČSSD Antonín Seďa. „Celé to od začátku zavánělo podvodem. Bylo jasné, že španělská armáda L-159 nepotřebuje, protože má vlastní výcvikové stroje,“ řekl deníku E15 bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec.

Jako jedinou možnost využití bitevníků vidí společnou výcvikovou základnu s Maďarskem, o níž v úterý jednal premiér Petr Nečas. „Určitě by také nebylo od věci poslat bitevníky v rámci české mise do Afghánistánu, aby se ukázaly v ostré akci,“ dodal Štefec. Kvůli tomu, že ministerstvo bez výběrového řízení přímo oslovilo firmu CASA, navíc Česku hrozí pokuta od Evropské unie za porušení pravidel EU pro veřejné zakázky, píše E15.