Olomoucký soud neobvykle zrušil verdikt v kauze Vaškůj

Olomouc - Olomoucká pobočka ostravského krajského soudu zrušila minulý týden v neveřejném jednání odsuzující rozsudek v kauze podnikatelů Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka, viněných z pokusu o uplácení hlavní svědkyně údajné korupční kauzy někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) Marcely Urbanové. Dnešnímu deníku Právu to potvrdila šéfka ostravských krajských žalobců Zlatuše Andělová. Vaškůj loni v červenci uprchl do zahraničí, letos v červnu ho ale zatkla vídeňská policie. Nyní čeká, zda bude vydán do ČR.

„Krajský soud v Olomouci rozhodl tak, že původní rozsudek zrušil a vrátil věc státnímu zástupci do přípravného řízení, tedy ještě před podáním obžaloby,“ uvedla Andělová. Podle oslovených nejmenovaných odborníků ale jde o neobvyklé a nepříliš časté rozhodnutí. V drtivé většině případů totiž odvolací senát při zrušení rozsudku vrací případ původnímu soudu, aby věc projednal znovu. Tady ale soudci celou kauzu vrátili prakticky na úplný začátek vyšetřování.

Podle informací Práva ze dvou na sobě nezávislých zdrojů byl důvodem takového kroku fakt, že dle mínění odvolacího soudu celý případ dozoroval místně nepříslušný státní zástupce, a tudíž bylo celé trestní řízení zmatečné. Kauzu vedlo a obžalobu podávalo přerovské okresní státní zastupitelství, názor soudu je ale podle zdrojů Práva takový, že případ měli od okamžiku obvinění Vaškůje dělat žalobci ve Vsetíně.

Přerovský soudce Jiří Barbořík uznal v lednu Vaškůje a Šmiřáka vinnými z pokusu uplatit Urbanovou, aby vzala zpět výpověď vůči Čunkovi, že v roce 2002 převzal půlmilionový úplatek. Šmiřák dostal patnáctiměsíční trest vězení, Vaškůjovi soud žádný neudělil. Loni v květnu byl totiž pravomocně odsouzen na 7,5 roku za daňové delikty při obchodech s palivy. Vyšší trest už tedy dostat nemohl.

Soudní líčení v kauze Romana Vaškůje
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24