Češi si připomínají 150 let od narození Alfonse Muchy

Praha - Přesně před 150 lety se v Ivančicích na Brněnsku narodil Alfons Mucha. Svým osobitým stylem se proslavil hlavně v Paříži. Známé jsou jeho divadelní plakáty, byl ale také grafik, designér a fotograf. Jeho nejznámější dílo Slovanská epopej patří Čechům, o místo jejího vystavení se dodnes vedou spory. Jako příznivce svobodného zednářství Muchu neminulo zatčení a nacistické výslechy. Krátce poté, v červenci 1939, v Praze zemřel. Pohřben je na Vyšehradě.

Po neúspěšném pokusu studovat na pražské akademii odjel Mucha do Paříže. Osudový plakát k divadelnímu představení vytvořil na konci roku 1894. Měl takový úspěch, že ho Pařížané v noci vyřezávali z reklamních ploch. Od té doby Mucha svým stylem udával tón pařížské secese. Kromě plakátů, divadelních výprav a kostýmů navrhoval i viněty, jídelní lístky nebo třeba nádobí a šperky. Je autorem první československé poštovní známky nebo okna ve svatovítské katedrále.

Na svém největším díle, Slovanské epopeji, pracoval osmnáct let. Dvacet velkoplošných obrazů inspirovaných hlavně slovanskou mytologií a dějinami českého národa, vystavoval skoro 50 let zámek v Moravském Krumlově a teď se stěhují do Prahy. Přesun se nelíbí Muchovu vnukovi ani starostovi Krumlova.

Video 150 let od narození Alfonse Muchy
video

150 let od narození Alfonse Muchy

„Žádné jiné dílo, které by k nám mohlo přilákat turisty, prostě není k dispozici. Fotokopie nebo obrazy z depozitáře, byť sebelepší, tento problém nevyřeší. Kdo bude toužit po tom, aby viděl napodobeniny,“ říká zklamaně starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Rodné Ivančice k Muchovu výročí vystavují vedle uměleckých děl také malířovy osobní věci, třeba žaket, který nosil v Paříži do společnosti. V Praze Muchu asi nejvíc připomíná Obecní dům, i ten na něj teď vzpomíná výstavou kreseb, maleb a fotografií.

Slovanská epopej - detail
Zdroj: Moravský Krumlov
Autor: Moravský Krumlov