Od srpna se bude za vstup do katedrály sv. Víta platit

Praha - V katedrále sv. Víta na Pražském hradě budou od začátku srpna návštěvníci opět platit vstupné, zadarmo se dostanou jen do malé části katedrály u vchodu. Od ostatních částí se dostanou návštěvníci jen s platnou vstupenkou v rámci jednoho z prohlídkových okruhů. Opatření má prý zamezit dlouhým frontám a urychlí prohlídku katedrály, uvedl František Kadlec ze Správy Pražského hradu. Výše vstupného se nezmění, za prohlídku velkého okruhu, který zahrnuje Starý královský palác, baziliku sv. Jiří nebo Obrazárnu Pražského hradu, tak lidé zaplatí 350 korun. Malý okruh čítající třeba Starý královský palác vyjde na 250 korun.

„Správa Pražského hradu se rozhodla vrátit se k osvědčenému systému, který fungoval před rokem 2006. Od 2. srpna bude katedrála opět zahrnuta do dvou návštěvnických okruhů. Do části katedrály se lidé dostanou jen se vstupenkou,“ řekl Kadlec. Do roku 2006 umožňovala církev volný vstup jen do malé části katedrály u vchodu. V roce 2007, kdy Metropolitní kapitula předala katedrálu do správy státu, bylo vstupné zcela zrušeno.

Od začátku srpna se návštěvníci, kteří zaplatí za prohlídku v rámci jednoho ze dvou okruhů, dostanou do katedrály rychleji a budou si moci prohlédnout celou historickou část budovy, mimo jiné i kapli svatého Václava a náhrobky přemyslovských králů a knížat, řekl Kadlec.

O katedrálu vedla církev se státem dlouhé roky spory, po nástupu nového pražského arcibiskupa Dominika Duky se obě strany shodly, že bude chrám nadále ve společné péči. Podle dohody o úpravě vzájemných vztahů už také nebudou pokračovat soudní spory o vlastnictví katedrály.