Rathova exporadkyně odškodné 30 milionů od Mafry nedostane, rozhodl soud

Praha - Vydavatelství Mafra nemusí zaplatit 30 milionů korun exporadkyni Davida Ratha Evě Klimovičové. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud. Rozsudek ale není pravomocný, je možné se odvolat. Bývalá vydavatelka časopisu České lékařské komory (ČLK) Tempus Medicorum Klimovičová peníze žádala jako odškodné za zásah do svých osobnostních práv. Klimovičová požaduje dalších 30 milionů korun i po České televizi (ČT). Projednávání sporu s ČT je odročeno na září.

Podle soudkyně neměla Klimovičová k žalobě žádný důvod. Články, které uveřejnilo vydavatelství Mafra, prý nijak do jejích osobnostních práv nezasáhly. Klimovičová podle soudkyně ani neprokázala, že jí vznikla závažná újma. K soudu dnes ani nedorazila. Klimovičová po vydavatelství požadovala také uveřejnění omluvy. I to soudkyně zamítla, protože omluva podle ní nebyla odpovídající článkům a reportážím.

Žaloby odstartovala pět let stará reportáž ČT, ve které televize odvysílala videozáznam schůzky z roku 2004 mezi Klimovičovou a zástupcem farmaceutické firmy Pfizer Alešem Prokopenkem. Klimovičová podle reportáže Prokopenka žádala, aby investoval peníze do inzerce v časopise České lékařské komory (ČLK) Tempus Medicorum. Naznačila mu prý, že za investované tři miliony by se firma mohla setkat s Rathem, který se tehdy jako šéf ČLK účastnil vyjednávání o takzvané úhradové vyhlášce, v níž ministerstvo zdravotnictví stanovuje, jaké léky budou hrazeny z pojištění.

Záznam schůzky natočený skrytou kamerou odvysílala ČT v listopadu 2005, tedy v době, kdy byl Rath novým sociálnědemokratickým ministrem zdravotnictví a Klimovičová jeho poradkyní. Klimovičová po zveřejnění nahrávky rezignovala a ODS vyzvala Ratha, aby se kvůli aféře vzdal funkce ministra. Klimovičová pak čelila obvinění, že za zprostředkování schůzky s Rathem žádala od pracovníka firmy tři miliony korun. Soudy ji ale opakovaně osvobodily. Svou vinu odmítala od počátku.

Na základě televizních reportáží se kauze věnoval i deník Mladá fronta Dnes (MfD) vydavatelství Mafra. List psal mimo jiné o tom, že Ratha vyšetřuje protikorupční policie kvůli částce 13,7 milionu korun, která zmizela z ČLK. Klimovičová je přesvědčena, že proti ní MfD vedla kampaň plnou nepravdivých tvrzení a že deník věnoval mnohem víc pozornosti jejímu obvinění než tomu, že byla následně viny zproštěna.

Ilustrační foto
Ilustrační foto