Pospíšil odvolá ředitele Vězeňské služby Kulu

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) odvolá ředitele Vězeňské služby Luďka Kulu. Řekl to dnes na tiskové konferenci. Vedení českého vězeňství také čeká komplexní audit a reforma. Samotné Generální ředitelství Vězeňské služby ČR by mělo opustit 40 procent zaměstnanců. Kulu dočasně nahradí ředitel pardubické věznice Jiří Tregler.

„Chceme provést zásadní reformu a jsme bohužel přesvědčeni, že s panem Kulou ji nejsme schopni udělat,“ vysvětloval důvody odvolání Pospíšil. Svůj krok prý předem s Treglerem konzultoval. „Je to pro mne kariérní postup. Velmi pravděpodobně se v budoucnu zúčastním výběrového řízení na tuto pozici,“ uvedl Tregler. Ředitelem pardubické věznice je od 1. června 2000.

Kula do čela vězeňské služby přišel v dubnu 2005 z Brna, kde šéfoval bohunické věznici. U vězeňské služby začínal v roce 1986 jako strážný. Ve vedení vězeňské služby nahradil Kamilu Meclovou, která rezignovala po neshodách s tehdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem.

Když Němce po volbách v roce 2006 vystřídal ve vedení ministerstva spravedlnosti Pospíšil, Kulu v úřadu ponechal. V roce 2008 ho ale postavil mimo službu kvůli obvinění ve věci zakázky na rušičky mobilních telefonů ve věznicích. Po zrušení obvinění ho povolal zpět do funkce.

Video Tisková konference ministerstva spravedlnosti
video

Tisková konference ministerstva spravedlnosti