Rakouské dálnice blokují mnohakilometrové kolony

Vídeň/Záhřeb - Evropské řidiče směřující k jižním mořím čeká na hlavních tazích zřejmě perný víkend. Rakouský automotoklub ÖAMTC již oznámil, že před Tauernským tunelem se dnes vytvořila více než třicetikilometrová kolona vozidel. Problémy hlásí i Chorvatsko. Na dálnice vyjely rodiny z jižního Německa, kde školákům začaly letní prázdniny.

Tauernskou dálnici A10, která spojuje Salcburk s jihorakouským Villachem, ve směru na jih před Tauernským tunelem blokuje uzávěra již od pátečního večera. Dnes v sedm hodin ráno byla kolona asi patnáctikilometrová, později dopoledne dosáhla již 35 kilometrů. ÖAMTC motoristy varuje, aby počítali s více než čtyřhodinovým zpožděním.

Situace se uvolnila až odpoledne, kdy se kolona zkrátila na „pouhých“ deset kilometrů. Zesílil naopak provoz z opačného směru. Z jihu se před tunelem vytvořila asi pětikilometrová zácpa.

Video Kolony na evropských dálnicích
video

Kolony na evropských dálnicích


Tauernský tunel není jediným problematickým místem dálnice A10. U městečka Kuchl jižně od Salcburku se ráno v úseku, který prochází rekonstrukcí, stala dopravní nehoda. Následně se vytvořila asi desetikilometrová kolona aut. Dopoledne pak na autostrádě způsobilo komplikace ostatním řidičům porouchané vozidlo.

Řidiči směřující k Tauernskému tunelu musejí mít strpení ještě mezi korutanským Gmündem a Trebesingem, kde je také několik dopravních omezení. Mnozí motoristé se pokusili kritické úseky A10 objet po takzvané katschbergské silnici B99, ale i tento tah hlásí dopravní zácpy.

Komplikace na rakouských cestách mají na svědomí začínající prázdniny ve velkých jihoněmeckých spolkových zemích Bavorsku a Bádensku-Württembersku.

/*json*/{"map":{"lat":47.2848188,"lng":13.4719849,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":47.341149209851,"lng":13.407440185547,"type":"1","description":""},{"lat":47.153367,"lng":13.506463,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/


Problémy hlásí i Chorvatsko

Velký nápor zažívají také chorvatské dálnice z vnitrozemí na pobřeží, zejména pak autostráda A1 ze Záhřebu směrem na Bosiljevo a záhřebský obchvat. Úřady radí použít raději starou cestu přes Karlovac. Řada tahů v zemi je navíc kvůli špatnému počasí mokrá a kluzká.

Dlouhé kolony se vytvořily u mýtné brány u města Lučko nedaleko Záhřebu. Dálnice A3 ve směru na Lipovac u hranic se Srbskem, A4 a A2 v záhřebském směru se potýkají rovněž s hustou dopravou. Chorvatský autoklub HAK upozornil motoristy, že po celý den se mohou setkat s komplikacemi na jadranské autostrádě D8. Kvůli silnému větru na ní mají zakázán vjezd dvoupatrové autobusy, nákladní vozy a motorky. V horských oblastech navíc hrozí sesuvy kamení.