Soud zamítl jednu z žalob ekologů na dálnici D8

Ústí nad Labem - Pražský městský soud zamítl žalobu ekologické organizace Děti Země proti stavebnímu povolení na kilometrový úsek dálnice D8 v Českém středohoří. Stavbaři tak mohou v tomto rozestavěném úseku pokračovat s pracemi. Pavel Lány, který má stavbu dálnice přes České středohoří na starosti, uvedl, že je to důležité rozhodnutí. ŘSD ale stále chybí klíčové povolení na křižovatku u Řehlovic, nemůže tak začít s kompletní dostavbou. I tak se ale stavba posune.

Na dokončení D8 dělníci potřebují 30 měsíců, rychleji prý postavit nepůjde. Navíc celý úsek dálnice nemá platné územní rozhodnutí, protože ho počátkem léta zrušil ústecký krajský soud. Bez něho nelze nová stavební povolení vydat. Ministerstvo dopravy dnes oznámilo, že i přes problémy se kvůli úsporám stavba dálnice nezastaví. Dostavba se oproti původním předpokladům jen opozdí. Původně měla být dálnice hotová na konci letošního roku, již řadu měsíců je ale jasné, že termín nelze dodržet.

Rozhodnutí ministerstva dnes přivítali představitelé kraje, kteří na dostavbu dálnice v posledních měsících velmi tlačí. Nedostavěný úsek totiž způsobuje velké dopravní komplikace na objízdných trasách. „Nedovedu si představit, že by ministerstvo dopravy rozhodlo jinak, protože v takovém případě by muselo počítat s dalšími náklady na zakonzervování stavby nemluvě o negativních dopadech na životní prostředí a zdraví našich občanů. V případě zastavení stavebních prací na D8 bychom museli vrátit již proinvestované prostředky z Evropské unie,“ uvedla hejtmanka Jana Vaňhová. Vyzvala opakovaně ekology, aby stavbě dálnice přestali bránit.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Patnáct žalob, které kvůli dostavbě dálnice D8 leží u soudů, však zatím ekologové nestáhnou. Účastnit se chtějí i nového územního řízení. „Nemůžu vyloučit, že když to územní rozhodnutí bude zase šmahem zamítnuto ve prospěch rychlé výstavby, že zase podáme žalobu,“ varuje předseda Dětí Země Miroslav Patrik, který se stavbou dálnice skrz chráněnou oblast nesouhlasí.