Tisíce studentů zřejmě nemá Opencard, do 1. září už ji nedostanou

Praha - V Praze stále zřejmě nemá Opencard zhruba 11 000 žáků a studentů, kteří už nemohou jezdit na klasické papírové kupony. Kdo si o ni navíc nestihnul požádat do minulého pátku, do začátku školního roku kartu nedostane. Praha proto zavádí pro žáky a studenty překlenovací měsíční jízdenky, informoval o tom mluvčí Opencard Martin Opatrný. Dalším řešením je expresní vydání karty, které už je ale zpoplatněno 250 korunami. Běžné vydání karty je zdarma.

Papírové kupony pro děti ve věku od deseti do 15 let a pro juniory do 19 let přestal dopravní podnik prodávat v červnu. Nově musí mladí lidé v pražské MHD jezdit na Opencard. Ne všichni si ale stihli o kartu včas požádat tak, aby ji mohli používat už od začátku školního roku. Podle informací dopravního podniku si o kartu dosud nezažádalo 11 000 dětí a juniorů.

Pokud rodiče nechtějí dětem připlácet 250 korun za vydání karty na počkání, mohou jim podle Opatrného pořídit papírovou měsíční jízdenku za 130 (pro děti do 15 let), respektive 260 korun (pro juniory do 19 let).

Proto, aby si lidé mohli koupit měsíční papírovou jízdenku, musí podle Opatrného předložit kopii žádosti o Opencard nebo vytištěné potvrzení o přijetí žádosti přes internet. Potvrzení nesmí být starší než 14 dnů. Na rub jízdenky se musí vyplnit jméno, příjmení a datum narození, bez toho je jízdenka neplatná. Při kontrole revizora navíc musí děti a junioři předložit nějaký doklad, který by tyto údaje potvrdil.

Po obdržení karty Opencard mohou mladí lidé i nadále jezdit na papírovou jízdenku. Elektronický kupon na kartu si mohou nahrát až po skončení její platnosti. Vrácení jízdného nebo přehrání nevyužité části jízdenky na Opencard není možné. Děti a junioři mají na vybranou v MHD elektronické kupony, které se nahrávají na kartu Opencard, v délce jeden, tři, pět nebo deset měsíců.