Vláda se s hejtmany neshodla na rozpočtu. Rath nepřišel

Praha - Vláda se na dnešním jednání se zástupci Asociace krajů ČR nedokázala shodnout ohledně rozpočtu. Po jednání to připustil premiér Petr Nečas (ODS). V jiných oblastech, například v otázkách ochrany před povodněmi, ale podle něj panovala shoda. Šéf asociace Michal Hašek (ČSSD) po jednání veřejně kritizoval spolustraníka a středočeského hejtmana Davida Ratha, který se neúčastnil společného oběda se členy vlády. Hejtmani údajně odpoledne zrušili Rathovu pozici místopředsedy Asociace krajů ČR.

Hašek dále potvrdil, že v otázce spolufinancování regionálních operačních programů EU se vláda s kraji neshoduje. Podle Haška budou zástupci krajů dále jednat s ministerstvy financí a pro místní rozvoj.

„Dnes jsme se rozešli bez výsledku, ale dále o celé věci jednají pověření hejtmani,“ uvedl Hašek. Podle něj rovněž kraje nesouhlasí s plánovanou úpravou platů ve veřejné správě a diskutovat chtějí také s ministrem financí o penězích na přenesený výkon veřejné správy.

Video Události, komentáře k setkání hejtmanů s ministry
video

Události, komentáře k setkání hejtmanů s ministry

Vláda na počátku srpna krajům bez varování škrtla od příštího roku státní kofinancování projektů z Regionálních operačních programů (ROP) Evropské unie ve výši 7,5 procenta. Jenom v roce 2011 to pro kraje podle Haška znamená výpadek přibližně dvě miliardy korun.

Nečas zdůraznil, že s představiteli krajů členové vlády hovořili celkem o sedmi tematických okruzích. Přetrvávající různé pohledy na problémy jsou přitom podle premiéra zapříčiněny nejen rozdílnou politickou příslušností hejtmanů za ČSSD a pravicové vlády, ale také rozdílným úhlem pohledu z různých úrovní státní správy.

Shoda mezi vládou a kraji není ani v otázce snížení platů zaměstnanců ve veřejné správě. Hejtmanům se podle Haška chystaná úprava mezd nelíbí.

Další jednání mezi vládou a kraji si podle jihomoravského hejtmana vyžádají také škrty ve státních dotacích na sociální služby v krajích. Hejtmani podle něj sice souhlasí s tím, aby se na nich částečně uspořilo. Šetření ale podle něj musí vycházet z reálného odhadu toho, kolik kraje na poskytování sociálních služeb minimálně potřebují.

Protipovodňová opatření a přijímací zkoušky

Vláda i hejtmani se shodli na nutnosti posílení protipovodňové prevence a také na účinnější „následné péči“ o postižené regiony. „Primárně protipovodňová opatření bude financovat stát,“ vysvětlil Hašek. Také Nečas připomněl, že o vodní toky se v první řadě stará stát, a nikoliv kraje.

Hejtmani se separátně sejdou s představiteli ministerstva dopravy, aby dále diskutovali o otázkách dopravní infrastruktury. Hašek upozornil, že kraje chtějí být včas informovány o tom, zda ministerstvo dopravy chystá zavedení mýtného na silnicích nižších tříd.

Podle Nečase se vláda s hejtmany shodla na další debatě o středním školství, například o optimalizaci sítě středních škol. Ty jsou totiž podle premiéra nyní vytíženy přibližně jen ze 70 procent.

Diskutovalo se i o přijímacích zkouškách pro uchazeče o maturitní obory, které byly experimentálně zavedeny například ve Zlínském kraji. Asociace krajů zvažuje, že napříště budou podobné povinné přijímací zkoušky zavedeny ve všech krajích. Zaručit by to podle Haška mělo jednotnou úroveň studentů těchto oborů.

Je škoda, že Rath neměl příležitost sdělit svůj názor

Rathovu neúčast na pracovním obědě označil dnes Hašek po jednání s premiérem za chybu. „Je škoda, že hejtman neměl příležitost sdělit vládě svůj názor na takové otázky, jako je financování sociálních služeb,“ poznamenal jihomoravský šéf. Hejtmani poté údajně zrušili Rathovu pozici místopředsedy Asociace krajů ČR.

Hašek se chce ucházet o funkci předsedy opoziční ČSSD. Se svým spolustraníkem Rathem si v minulých dnech vyměnili ostrá slova. Rath na pracovní oběd s premiérem, který označil za opulentní, odmítl přijít.

Regionální koš pro Nečase

Na schůzi vlády s hejtmany předal šéf Asociace krajů Michal Hašek premiéru Nečasovi jako dar balík regionálních potravin. „Věřím, že Vaše vláda stejně jako kraje bude podporovat domácí zemědělce a potravináře a zejména jejich kvalitní produkty pro domácí spotřebitele. Naše rodina je pravidelně v kuchyni používá a podívejte, jak dobře vypadám,“ dodal s úsměvem Hašek. Kraje totiž iniciovaly společně s Potravinářskou a Agrární komorou ČR značku Regionální potravina, která má napomoci k lepší orientaci spotřebitelů na kvalitní domácí produkci.

0