Povodně můžou opět zasáhnout sever Čech, varují meteorologové

Praha – Meteorologové znovu varují před povodněmi, pohotovost platí až do odvolání pro Ústecký a Liberecký kraj. Večer mohou dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity také řeky v jižních, středních a východních Čechách a také na Vysočině. V noci na sobotu pak vydatný déšť zasáhne většinu Česka. Odborníci varují vodáky, aby se v těchto dnech nezdržovali v okolí řek.

„Srážkové úhrny mohou zejména na návětrné straně Šumavy a v bouřkách ojediněle dosáhnout až 30 milimetrů za šest hodin. Vzhledem k nasycení některých povodí v důsledku předchozích srážek může být postupně dosaženo 1. stupně povodňové aktitivy, v severních Čechách ojediněle až druhé,“ uvedli meteorologové. 

Od pátečních 21:00 hodin platí povodňová bdělost také pro toky ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Pardubickém kraji a také na Vysočině. Deště budou vydatné zejména v Plzeňském a Jihočeském kraji. Největší ohrožení však platí pro Ústecký a Liberecký kraj. Zde se přitom tento měsíc ničivé povodně už jednou prohnaly, způsobily škody nejméně za 6,5 miliardy korun. Pět lidí při nich zemřelo. 

Odborníci proto pro tyto dny doporučují lidem, aby sledovali předpovědi počasí v médiích, řidiči by měli při silném dešti snížit rychlost. Nedoporučuje se ani koupání v řekách, stejně jako jízda na lodích.