Nový šéf ŘSD chce uspořit hlavně na maržích stavařů

Praha - Nový šéf Ředitelství silnic a dálnic Jiří Švorc vytipoval tři oblasti, ve kterých se dá při stavbách komunikací ušetřit. Pro týdeník Respekt řekl, že by materiály a technologie mohly být levnější a že je také možné některé objekty vynechat. Hlavním zdrojem úspor by podle něj mělo být snížení marží stavebních firem, které by mohlo být až desetiprocentní.

„Požádal jsem ředitele našich krajských poboček, aby spolu se stavaři vytipovali na probíhajících stavbách úspory ve třech oblastech. První je osekání či alespoň zeštíhlení různých objektů, které nejsou nezbytně nutné. Druhá oblast je hledání jiných technických řešení, levnějších materiálů. Třetí a zásadní oblast je paušální sleva z jednotkových cen. Úspora marží nás zajímá úplně nejvíc. Cesta pro stavební firmy je vnitřními organizačními změnami, zvýšením efektivity a podobně. Deset procent by bylo krásných,“ uvedl ředitel ŘSD Švorc.

Novým šéfem ŘSD jmenoval ministr dopravy Vít Bárta Švorce v úterý. Nahradil Alfreda Brunclíka, jenž byl podle ministra odvolán za chyby při sestavování seznamu silničních staveb určených k zastavení.   

Ředitelství silnic a dálnic ČR je státní příspěvková organizace zřízená ministerstvem dopravy. Základním předmětem činnosti je výkon vlastnických práv státu k dálnicím a silnicím I. třídy a zabezpečení jejich správy, údržby a oprav. Úkolem ŘSD je také zabezpečení výstavby a modernizace těchto komunikací. Brunclík vedl ŘSD poslední čtyři roky a čelil kritice, že stavby silnic a dálnic v Česku jsou příliš drahé.