Premiér už s Kocábem jednat nechce, prostě ho odvolá

Uherské Hradiště - Premiér Petr Nečas (ODS) dnes v Uherském Hradišti zopakoval, že navrhne vládě odvolání zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába, pakliže nerezignuje sám. Totéž s patřičnou razancí prohlásil po středečním Kocábově odmítnutí z funkce odstoupit. Premiér ve středu nejprve oznámil Kocábovu rezignaci, ten ji však posléze odmítl s tím, že jde o nedorozumění, které si chce ještě s Nečasem vyjasnit. Předseda vlády však dnes možné další setkání odmítl. Kocáb sám dnes v prohlášení ohlásil, že byl připraven rezignovat. Ovšem ohlášení jeho odchodu médiím dříve, než se tak stalo, pokládá za nesolidní.

„Po tom, co proběhlo včera (ve středu), k tomu není sebemenší důvod,“ řekl. Schůzku s Kocábem označil za korektní, která končila podáním rukou a poděkováním za Kocábovo působení. „Dohodli jsme se, že pan Kocáb nabídne rezignaci. Považuji tu situaci z lidského hlediska za velmi nedůstojnou. Skoro se divím, že pan Kocáb je ochotný něčím podobným projít. Musí vědět, že za těchto okolností spolupráce na Úřadu vlády nemůže pokračovat,“ uvedl Nečas.

„Pochopil jsem premiérův politický zájem, abych mu jeho problém s lidskými právy ulehčil rezignací a chtěl jsem mu i vyhovět,“ poznamenal dnes Kocáb. Zdůraznil, že na funkci nelpěl a nelpí. Není ale příliš ochoten „hrát hru na vynucenou dobrovolnou rezignaci“. Nečas podle něj svůj středeční návrh na odchod při jejich schůzce nezdůvodnil nekompetentností zmocněnce či rozdíly v pojetí ochrany lidských práv, ale plány na restrukturalizaci sekce pro lidská práva při Úřadu vlády.

Nečas prohlásil, že již není ochoten podstupovat podobné „martyrium, jako když pan Kocáb několik týdnů odcházel a neodcházel z pozice ministra.“ Vládě hodlá jednoduše navrhnout jeho odvolání. Dodal, že šéfové koaličních stran TOP 09 ani Věcí veřejných proti jeho postupu neprotestovali. Otázka Kocábova nástupce je podle něho věcí dohody v rámci vládní koalice.

Nečas ale odmítl, že by novým zmocněncem pro lidská práva mohl být ředitel Občanského institutu Roman Joch, jehož si nedávno vybral za poradce v otázkách menšin. „To je jméno, které je krajně nepravděpodobné. Přiznám se, že mě ani nenapadlo,“ řekl premiér. Jocha kritizují někteří zastánci lidských práv, kteří jeho pojetí lidských práv považují za nešťastné. Proti jeho nástupu do úřadu vlády koncem srpna dokonce protestovali.