Lidovci odložili volební sjezd na 20. a 21. listopadu

Praha - Širší vedení KDU-ČSL odložilo volební sjezd na 20. a 21. listopadu. Uskuteční se ve Žďáru nad Sázavou až po komunálních a senátních volbách. Úřadující předsedkyně strany Michaela Šojdrová oznámila, že pro přesun termínu hlasovala velká většina celostátní konference KDU-ČSL. Důvodem je, že se lidovci nechtějí před komunálními a senátními volbami zbytečně vyčerpávat vnitrostranickou diskusí o novém vedení.

Šojdrová vyvrátila, že strana je po prohře ve sněmovních volbách v takovém rozkladu, že se nehlásí kandidáti na nového šéfa. Jako příklad uvedla nynějšího zástupce brněnského primátora Daniela Rychnovského a kandidáta na starostu Náchoda Pavla Bělobrádka. Jejich případné vítězství v komunálních volbách podle ní bude znamenat velké plus pro kandidaturu do vedení strany.

Za úspěch budou křesťanští demokraté považovat zisk alespoň dvou mandátů v Senátu a uhájení svých pozic v zastupitelstvech obcí. Na kandidátních listinách se o funkce v zastupitelstvech podle Šojdrové uchází zhruba 17 tisíc lidovců, což samo o sobě znamená úspěch. Křesťanští demokraté kandidují na svých kandidátních listinách spolu s řadou nestraníků. V některých krajích vznikají i předvolební pakty, například na Vysočině bude dlouholetého místopředsedu sněmovny Jana Kasala podporovat v kandidatuře do Senátu strana Věci veřejné, protože samy na Jihlavsku nepostaví kandidáta.