Jižní spojka – od kamionů k autobusům a zase zpátky?

Praha – Po otevření jihozápadní části vnějšího Pražského okruhu začne platit zákaz vjezdu pro kamiony na souběžné části vnitřního tzv. Městského okruhu – Jižní spojku a Barrandovský most – a radiální ulici K Barrandovu. Po uvolněném pravém pruhu Jižní spojky má začít jezdit nová autobusová linka. Sdružení automobilových dopravců je ale přesvědčeno, že takový odklon způsobí vážné dopravní problémy u křižovatky, kde budou kamiony najíždět na nově otevřený okruh, a chtějí, aby Městský okruh zůstal pro nákladní dopravu otevřen. Magistrát návrat kamionů na Jižní spojku zcela nevyloučil, kdyby se černé předpovědi vyplnily.

„Sjezd na Spořilově a nájezd u obchodního centra Chodov jsou místa, kde mohou vznikat kolizní situace. Druhý důvod je, že trasa je třikrát delší – místo třinácti kilometrů nákladní vozidla ujedou 36 kilometrů,“ uvedl Vojtěch Hromíř, zástupce generálního tajemníka Sdružení autodopravců Česmad.

Radnice Jižního města sice není nadšena z vyhlídky na případný přesun kolon, které se dnes tvoří u sjezdu na Jižní spojku, k Chodovu, přesto se zákazem pro kamiony souhlasí. Líbí se jí totiž nápad na zklidnění oblasti kolem Jižní spojky.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Plánovaný zákaz zatím nechce odvolat ani magistrát, který je přesvědčen, že argumenty autodopravců jsou zástupné a společnosti zkrátka chtějí obelstít mýtný systém. „Pražský okruh zapadá do sítě zpoplatněných silnic, kde se platí mýto – to jim asi vadí,“ podotkl Miroslav Rajchart z magistrátního dopravního odboru.

Zároveň ale magistrát bude po zprovoznění Pražského okruhu sledovat intenzitu dopravy na Spořilovské spojce a dálnici D1. Pokud se obavy dopravců vyplní, je ochoten jednat o částečném vrácení kamionů na Jižní spojku.