Nečas je proti snižování tříletého rodičovského příspěvku

Praha - Premiér Petr Nečas se postavil proti snižování tříletého rodičovského příspěvku, který navrhl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Podle Nečase jde takový návrh mimo koaliční smlouvu, premiér je ale připraven o něm jednat. Řekl to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Krácení se podle dohody týká jen čtyřleté varianty.

V současnosti si rodiče mohou vybrat, zda chtějí na rodičovské zůstat dva, tři, nebo čtyři roky. Podle toho se odvíjí výše rodičovského příspěvku. Drábek před časem navrhl stanovit jednotnou celkovou výši rodičovského příspěvku pro všechny tři typy rodičovské, v návrhu zákona, který ministerstvo předložilo vládě, tato suma činí 216 000 korun.

„Koaliční dohoda je podepsána tak, že se upravuje pouze čtyřletá varianta, aby nebyla dražší než dvouletá. Tříleté varianty (kdy rodič dostane celkem 235 600 korun) se koaliční smlouva netýká,“ řekl Nečas.

Výhodou Drábkova návrhu je, že rodič může své rozhodnutí o délce rodičovské později změnit. Každý by si na začátku sám vybral délku pobírání příspěvku. Jeho výše by se ale odvíjela také od předešlé mzdy – rodičovská totiž může dosahovat maximálně 70 procent výdělku.