ČSSD chce dát vysokým školám možnost odebrat tituly

Praha - Vysoké školy by měly mít možnost odebrat absolventům titul, pokud se prokáže, že dotyčný vystudoval podvodem. Počítá s tím novela zákona o vysokých školách, kterou do sněmovny již podruhé předložili poslanci ČSSD. Reagují tak na aféru na plzeňské právnické fakultě, která vypukla minulý rok. Ukázalo se totiž, že někteří studenti vystudovali nestandardně rychle, některé jejich práce byly opsány. Jako důsledek rezignovalo bývalé vedení fakulty.

Návrh počítá s tím, že titul by mohl být odebrán absolventům, kteří nesplnili podmínky pro přijetí na školu, podmínky pro konání státní zkoušky, obhajoby disertační práce, případně kvůli jejich dosažení podváděli. Stejně tak by o titul mohli přijít ti, kteří nesložili státní zkoušku nebo u ní podváděli.

„Aféra Fakulty právnické v Plzni jasně ukazuje, že české vysoké školství, bohužel, není prosto podvodů a manipulací vedoucích k neoprávněnému udělení akademického titulu,“ odůvodňují návrh sociálnědemokratičtí poslanci.

Podle jejich návrhu by měl mít právo odebrat titul rektor vysoké školy. Mohl by tak učinit na základě přezkumného řízení, na které by dohlížela pětičlenná komise. Rektor by řízení mohl zahájit nejpozději pět let od ukončení studia. Pokud by s jeho verdiktem absolvent nesouhlasil, mohl by podat správní žalobu k soudu.

Obdobný návrh předložili někteří poslanci ČSSD už v minulém volebním období po vypuknutí aféry na Západočeské univerzitě v Plzni. Sněmovna ho ale nestihla včas schválit. Zákony, které poslanci neprojednají do voleb, totiž nepřecházejí do dalšího volebního období.