ČR, Německo a Polsko společně požádají o peníze EU na povodně

Praha - Česko, Německo a Polsko společně požádají o peníze z fondu Evropské unie na škody po posledních povodních. Řekli to premiéři Saska a ČR Stanislaw Tillich a Petr Nečas po jednání v Praze. Hranici pro čerpání představuje škoda nad 21 miliard korun, které Česko samotné nedosáhlo, letní povodně ale zasáhly i sousední země. V součtu ale škody této částky dosahují.

„Dohodli jsme se, že podáme třístrannou žádost o krytí škod po záplavách,“ řekl Tillich novinářům. „Území, které povodně zasáhly, je relativně malé, ale zasahuje tři státy,“ dodal Nečas. Jak vysokou částku by mohly z fondu EU získat, o tom se podle obou politiků jedná.

Celkové škody po letních záplavách na severu Čech podle dosavadních údajů přesáhly deset miliard korun, srpnové povodně jsou tak v Česku třetí nejničivější od roku 1997. Postižen byl především Liberecký kraj, ale také Ústecký. Velká voda zasáhla i sousední Polsko a Německo. Nečas o tom, že Praha chce se Saskem a Polskem společně zažádat o příspěvek z EU na uhrazení škod po letních povodních, mluvil už dříve.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Bleskové povodně, které před měsícem postihly Liberecký kraj, si vyžádaly pět lidských životů. Postiženo bylo 80 měst a obcí, což je více než třetina kraje. Velká voda zničila silnice a mosty, na 2 000 lidí vyhnala z jejich domovů. Voda vzala také sedm domů, hlavně v Raspenavě a Heřmanicích. Dalších 55 muselo být strženo nebo je demolice čeká. Částečná demolice se dotkne ještě 52 domů, další čtyři statici sledují.

Premiéři řešili i policejní kontroly a dopravní spojení

Tillich s Nečasem hovořili také o policejních kontrolách v Sasku a Bavorsku, na něž si někdy Češi při svých cestách stěžují, protože jim připadají nepřiměřené. Situaci by podle obou premiérů měla vyřešit lepší spolupráce české a německé policie, protože kriminalita existuje na obou stranách hranice, uvedl Tillich. Německé orgány v minulosti českou kritiku odmítaly a kontroly označily za účinný prostředek ke snižování kriminality v pohraničí. Sasko se v poslední době potýká například se zvýšeným počtem krádeží aut.

Tématem schůzky byla také přeshraniční dopravní a energetická infrastruktura. Podle Nečase by bylo žádoucí propojení plynovodu a ropovodu na obou stranách hranice. Premiéři rovněž podpořili uspořádání vědecké konference o těžbě hnědého uhlí. Prioritou podle nich zůstává dostavba dálnice do Berlína na českém území a rozvoj železničního spojení mezi Prahou, Drážďanami a Berlínem. Tillich uvedl, že se již blíží otevření zastoupení Saska v pražském Lužickém semináři, který se bude využívat jako saský informační dům.