Pražský hrad přivítal českou a evropskou šlechtu

Praha – Před sedmi sty lety se stal Jan Lucemburský českým králem, během roku se k tomuto výročí konají různé oslavy a řada kulturních akcí. Na Pražském hradě se dnes při této příležitosti sešli zástupci českých i evropských šlechtických rodů – potomci krále Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Setkání bylo zahájeno mší svatou v Chrámu sv. Víta, pokračovalo zastavením u hrobů českých králů ve svatováclavské kapli a u hrobu sv. Ludmily v bazilice sv. Jiří.

Statečný bojovník a velký diplomat Jan Lucemburský, kterému se někdy také přezdívalo král cizinec, usedl na trůn jako desátý český král v roce 1310 po vymření Přemyslovců. „To nebyl pouze nástup jednoho krále na český trůn, ale byl to impuls pro nové utváření celých evropských dějin. V řadě evropských zemí si to uvědomují a během celého roku probíhá velké množství akcí, které toto datum připomínají,“ uvedla spoluorganizátorka setkání Nina Nováková.

Jednou ze slavnostních událostí je i dnešní setkání potomků českého panovníka a jeho manželky Elišky Přemyslovny na Pražském hradě. „Je to pocta setkat se na Pražském hradě s potomky Přemyslovců, je to milé,“ prohlásil účastník setkání Tomáš Černín a další z přítomných šlechticů Jaroslav Lobkowicz doplnil: „Je to příjemné zpestření neděle. Jsou tady lidé, které většinou znám, ale nevidíme se tak často. Občas se setkat je docela dobré.“

Video Reportáž Kateřiny Fifkové
video

Reportáž Kateřiny Fifkové

Zástupci modré krve uctili památku svých předků na mši v katedrále sv. Víta, navštívili také svatováclavskou kapli nebo hrob svaté Ludmily. Zítra budou pokračovat až ke kořenům českých dějin, zavítají totiž do Staré Boleslavi, kde je nejstarší poutní místo v Čechách a kde byl také zavražděn svatý Václav.

/*json*/{"map":{"lat":50.08975,"lng":14.3984,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.08975,"lng":14.3984,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Pražský hrad přivítal zástupce českých i evropských šlechtických rodů.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24