Zimola upřesnil, že se o překlasifikování mimořádné události na elektrárně Temelín z druhého na třetí stupeň dozvěděl s půlhodinovým zpožděním: „Stejně tak hasiči můj pokyn k evakuaci převzali o 40 minut později.“ Drábková nedostatky ve cvičení očekávala: „Každé cvičení, při kterém se neobjeví něco, co napříště zlepšit, je pro mne cvičení do jisté míry zbytečné… Při předchozích cvičeních se pokaždé něco našlo.“
Armáda dnes na vojenském letišti v Bechyni předváděla, jak postupovat při dekontaminaci v případě, že osoby nebo stroje přijdou do styku s radioaktivní látkou. Autobusy s figuranty musely projet třemi speciálními rámy. V prvním je opláchla pouze voda, ve druhém následoval ostřik speciální směsí a na závěr autobusy opět očistila voda. Tekutiny odtékaly stokou vedoucí podél dojezdové plochy do sběrného kontejneru. Pokud by ale skutečně unikly radioaktivní látky, řešil by se odtok jinak. „Dekontaminační rámy by stály ve speciálních gumových bazénech, ve kterých by voda zůstávala a pak se likvidovala,“ řekla velitelka čety záchranné roty Rakovník Hana Šlofová. Po absolvování celého procesu se musí pomocí dozimetrů zjistit, zda se podařilo stroj zbavit radioaktivních látek.

Rozhovor s Danou Drábovou
Při radiační havárii dostanou obyvatelé tablety s jódem
95 procent všech účinných ochranných opatření je ale podle Drábové shodných - jako například při havárii chemické továrny nebo při přírodní katastrofě. „Uslyšíte-li sirény, které nesignalizují záplavovou vlnu, což je specifický případ, tak vám siréna říká: 'Běž do nejbližší budovy, schovej se, poslouchej rádio nebo televizi, kde ti v následujících minutách řeknou, co se děje',“ popsala v rozhovoru pro ČT. Pro krizové situace jsou totiž podle ní připravené zprávy, které budou velmi rychle odvysílány.
Radiační havárie má jednu specifiku, obyvatelé dostávají tablety stabilního jódu, které omezují ozáření. „V odvysílané relaci by byli požádáni, aby je požili,“ dodala Drábová. Posledním opatřením pro fázi během dvou až tří dnů po havárii je pak rozhodnutí, zda bude třeba evakuovat. „U nás se předpokládá do maximální vzdálenosti 13 kilometrů,“ dodala.
Cvičení ZÓNA 2010 je největší akcí svého druhu v České republice. Postupně se do něj zapojilo 906 lidí, několik desítek vozů i jiné techniky. Akci poprvé ze vzduchu monitoroval také vrtulník. Poprvé byl zřízen i regionální krizový štáb úřadu pro jadernou bezpečnost. Aby elektrárna nasimulovala havárii takového rozsahu, musela fiktivně zkombinovat souběh tří těžkých poruch. „Pravděpodobnost, že by k tomu mohlo dojít, je jednou za stovky milionů let,“ podotkl velitel havarijního štábu elektrárny Jan Kruml.