V Brně vyrostla moderní klinika prasečích chorob, pomůže lidem

Brno - V areálu Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU) dnes otevřeli nový pavilon kliniky chorob prasat. Novostavba za 147 milionů korun se stavěla rok a půl, peníze šly z dotací ministerstva školství. Klinika chorob prasat je jedinou svého druhu v Česku, která má pomáhat především vývoji lidské medicíny. Velkou vizí brněnských veterinářů a lékařů je vyvinout na nové klinice způsob, jak pomocí kmenových buněk vypěstovat náhradu zubu nebo kostí. Bez pokusných prasat, která se nejvíce podobají lidskému organismu, by vše zůstalo u snu.

„Jde především o výzkumy zaměřené na nemoci srdce, cév, ale také na neurochirurgické problémy. Všechno má směřovat k tomu, aby hojení defektu lidských tkání bylo co nejdokonalejší a co nejméně invazivní,“ řekl pro ČT děkan Fakulty veterinárního lékařství Alois Nečas.

Jan Bernardy, zástupce přednosty Kliniky chorob prasat:

 „Z přípravny přijde prase na operační sál, kde se operuje standardním způsobem, jak jsou humánní chirurgové zvyklí. Tady prase přestává být prasetem a stává se experimentálním modelem pro humánní chirurgii.“

Video Reportáž Evy Lípové
video

Reportáž Evy Lípové

Na klinice může být najednou až 300 prasat. Veterináři by je měli začít navážet během příštích 14 dnů. Zástupce přednosty kliniky Jan Bernardy popsal budoucí život zvířat v ústavu jako standardní a dodal, že personál bude pečovat o jejich maximální pohodu. Nadstandardní podmínky pro laboratorní zvířata tak zahrnují třeba dostatek prostoru, makrobiotickou stravu i míče pro zabavení. Každé prase na klinice stráví jeden měsíc až půl roku života, většina testů skončí utracením zvířete.

Škola se vybudováním kliniky připravuje i na budoucí spolupráci s velkými mezinárodními vědecko-technickými projekty, jakým je například i plánovaný Středoevropský technologický institut (CEITEC) v Brně, který momentálně čeká na zelenou z Bruselu.

Vybavení kliniky
Vybavení kliniky