Zvukové signály v jihlavských semaforech nefungují

Jihlava – Nevidomí lidé v Jihlavě mají velké problémy na přechodech pro chodce. Takzvané „klepače“ ve město často nefungují, zrakově hendikepovaní lidé tak nevědí, zda svítí červená nebo zelená. „Klepače“ přitom v semaforech jsou zabudovány, nefungují kvůli poruchám. Podle městského úřadu jsou opravy problematické a trvají dlouho.

Oči Roberta Kotrby rozliší pouze světlo a tmu, v ulicích se proto muž neobejde bez vodicího psa Rockyho. Nefungující klepače na přechodu mu dělají velký problém, musí se proto často spoléhat na ochotu kolemjdoucích. Podobný problém má i Regina Fialová. Ta má poškozený nejenom zrak, ale i sluch, a upozorňuje, že „klepače“, které jsou zrovna v pořádku, jsou příliš tiché. „Když do toho ještě hlučí auta, tak se mi velice špatně přechází,“ podotýká Regina Fialová.

V Jihlavě žije několik set lidí s vážnými poruchami zraku, nahlásit nefunkční semaforový klepač mohou například v Tyfloservisu nebo Tyflocentru. Organizace potom žádají o opravu město. To se ale většinou nemá k činu. „Čekali jsme na opravu od 25. srpna do dnešních dnů,“ poukazuje ředitelka Tyflocentra Kamila Vondráková.

Signalizační zařízení je podle správcovských služeb města zastaralé a poruchové. Špatně se shánějí náhradní díly a opravy jsou velmi drahé. Městským službám tak práce trvají velmi dlouho, zejména když se porouchá několik zařízení naráz.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Pomoci by mohl nákup nových „klepačů“. To ale magistrát odmítá. „V tuto chvíli o nákupu nového zařízení neuvažujeme,“ říká mluvčí úřadu Radek Tulis. Připouští ale, že pokud bude dlouhodobě poroucháno větší množství přístrojů, bude se vedení města problémem muset zabývat.