Elektronické neschopenky začnou fungovat v řádu týdnů

Brno - Elektronické neschopenky by v Česku měly začít fungovat v řádu týdnů, maximálně několika měsíců. V rámci zahájení zdravotnického veletrhu Medical Fair a Rehaprotex na brněnském výstavišti to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví pro informatiku Jiří Schlanger. Podle něj je systém elektronických neschopenek, který by měl zjednodušit komunikaci mezi zaměstnavatelem, nemocným a Českou správou sociálního zabezpečení, téměř hotový, řeší se zbývající technické detaily.

„Elektronická neschopenka je jakýsi předskokan projektu e-Health,“ uvedl Schlanger na konferenci věnované elektronizaci zdravotnictví. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který zahajoval dnešní veletrhy přednáškou o plánované reformě zdravotnictví, bude po spuštění systému třeba vyhodnotit jeho efektivitu. Vláda si od projektu slibuje ušetření administrativních úkonů i velké úspory.

Neschopenku v elektronické podobě, která by měla uspořit čas i papír, bude spouštět ministerstvo práce a sociálních věcí v úzké spolupráci s ministerstvem zdravotnictví. Podle Schlangera se nyní ještě dolaďuje elektronická komunikace mezi Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a praktickými lékaři. Ti musí mít v ordinaci vhodný aplikační software, který elektronickou komunikaci podporuje.

Elektronizace zdravotnictví se v ČR rozbíhá dosud jen zvolna. Pro příští roky ji chce ministerstvo zdravotnictví intenzivně prosazovat, podle Schlangera na to potřebuje úzce spolupracovat s dalšími resorty včetně sociálních věcí a vnitra. Cílem by měla být součinnost různých systémů včetně Czech Pointu, projektu e-government a datových schránek.