Byly volby v Českém Těšíně zmanipulované? Případ řeší policie

Český Těšín – Policie prověřuje údajné kupování hlasů při komunálních volbách v Českém Těšíně. Strana SOS pro Český Těšín prý takto získala 19 procent hlasů a stala se druhým nejsilnějším uskupením na radnici. Zneplatnění voleb ve městě požadují také některé strany, které se kvůli tomu obrátí na soud. Lídr kandidátky Marian Kuś kupování hlasů odmítl.

„Podle údajů získaných od jednotlivých občanů, podaných trestních oznámení, zpráv v tisku a jiných podkladů volební strana SOS pro Český Těšín prostřednictvím placených aktivistů skupovala pro sebe hlasy voličů většinou ze sociálně slabých a sociálně nepřizpůsobivých vrstev,“ uvedli ve společném prohlášení předseda Hnutí pro Těšín Lubomír Matěj a předseda Strany zelených v Českém Těšíně Tomáš Výtisk. 

Mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková potvrdila, že podali trestní oznámení kvůli možnému spáchání dvou trestných činů - úplatkářství a narušování přípravy a průběhu voleb. „Už před volbami se na nás obrátili jedinci, že probíhá nábor lidí. V průběhu voleb jsme pak zaznamenali, že lidé jsou sváženi do volebních místností auty,“ popsala Havlíková.   

Auta prý svážela do volebních místností lidi, kteří zjevně ještě nikdy u voleb nebyli, zejména šlo o bezdomovce a Romy. „V některých místech pak stály houfy bezdomovců, kteří čekali na výplatu peněz,“ uvedla Havlíková. Podle ní bylo velké množství volebních lístků vyplněno stejnou rukou a perem. 

„Peníze byly vyplacené přímo z okének aut, nebo máme také indicie, že lidi vozily přímo z hospod taxíky,“ uvedla Havlíková. Také ředitel českotěšínské městské policie v ČT Petr Chroboczek uvedl, že jejich hlídky ve městě viděly několik aut, která svážela lidi k volebním místnostem. Podle něho se jednalo hlavně o bezdomovce. 

Stížnost na průběh voleb v Dolním Třeboníně bude řešit českobudějovický krajský soud. Autor stížnosti totiž tvrdí, že v jednu chvíli zůstal ve volební místnosti pouze jeden člen volební komise. Soud stěžovatele vyzval, aby svou připomínku blíže specifikoval, soudní proces by pak měl začít 3. listopadu výslechem svědků. Až do prošetření případu nesmí nově zvolené zastupitelstvo v Dolním Třeboníně pracovat.

SOS pro Český Těšín údajně na svých létacích slibovala za hlas 300 korun, dalších 200 korun mohl člověk získat, pokud zajistil dalšího voliče. Strana ovšem tvrdí, že letáky nebyly její a že ji chtěl někdo poškodit. Podle ČT mohla investice do získání volebních hlasů vyjít přibližně na 1,5 milionu korun.


Podle informací z médií je Kuś bývalý elitní komunistický rozvědčík, který se před rokem 1989 infiltroval do církevního prostředí v Československu a Polsku. Rozvědka počítala i s jeho vysláním do Vatikánu. Později byl Kuś místostarostou Českého Těšína a členem Ústředního výkonného výboru ČSSD. Členem strany už není. Podle pravomocného rozsudku se před krajskými volbami v roce 2004 prokazoval padělaným lustračním osvědčením.

Falešné lustrační osvědčení Mariana Kuśe
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24