ODS předala ČSSD návrh koaliční smlouvy, odpovídá programu ODS

Praha - Pražská ODS dnes předala sociální demokracii návrh koaliční smlouvy. Jak již předem oznámila, dokument odpovídá programovým prioritám, tedy volebnímu programu občanských demokratů. V případě dohody by zastoupení v radě bylo sedm ku čtyřem ve prospěch ODS, která by obsadila také místo primátora. Společné jednání trvalo čtvrt hodiny.

Podle člena vyjednávacího týmu Karla Březiny (ČSSD) sociální demokracie dokument vnímá jako návrh programových priorit ODS. „Dohodli jsme se, že naše podmínky a připomínky předložíme počátkem příštího týdne. V této době se také domluvíme na dalším pokračování, bude-li nějaké,“ dodal Březina. Šéf pražské ODS Boris Šťastný řekl, že předáním návrhu občanští demokraté splnili své předchozí usnesení.

Volební program ODS například sliboval lékárenskou pohotovost v každém obvodu, dovoz léků až do domu pro seniory starší 80 let, nová sportoviště nebo tvrdší postup vůči distributorům drog, kapsářům, hernám a kasinům. ODS chce také zvýšit počet strážníků, zřídit metropolitní policii nebo rozšířit městský kamerový systém. Pokračovat by měla výstavba vnitřního městského okruhu.

Minulý týden již návrh koaliční smlouvy předala TOP 09 občanským demokratům. Jednání mezi pravicovými stranami bylo ale v úterý po vzájemné roztržce přerušeno. O dalším pokračování by měly ve čtvrtek rozhodnout regionální rada ODS a její zastupitelský klub. Z pražské ODS ale zaznívají hlasy, podle kterých nebude vůle s TOP 09 pokračovat v jednáních.

Náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) řekl, že je zatím dohodnut s předsedou zastupitelského klubu TOP 09 Tomášem Hudečkem na pondělní schůzce. Jednat by na ní měli o programových shodách. Podle Blažka si musí vyjasnit pouze drobnější nesrovnalosti.

Jako o stále pravděpodobnější se mluví o možné „velké koalici“ mezi ODS a ČSSD. Strany by ale v zastupitelstvu měly většinu pouze o tři hlasy. Přitom například volební lídr sociální demokracie Jiří Dienstbier mladší takovou spolupráci odmítá. Proti by mohli být i další zastupitelé.