ČR zažívá boom soukromých odposlechů

Praha - Stále více firem i soukromých osob si od specializovaných firem nechávají prověřit, jestli pracoviště a jiná místa, kde se pohybují, někdo neodposlouchává nebo nenatáčí skrytou kamerou. Podle odhadů je takto, mimo policejní akce, v Česku sledovaných několik tisíc kanceláří a jednání, která v nich probíhají. Často v rámci konkurenčního boje. Štěnice je tenká jen několik milimetrů, dlouhá asi jako krabička od zapálek, připevnit se může kamkoli na strop nebo do květináče. Vypadat může i jako obyčejný knoflík. Právě jednoduchost její aplikace stojí za vzrůstající popularitou používání štěnic.

Podle Pavla Maletínského, ředitele společnosti Goldsilver zabývající se právě odposlechovou technikou a jejím vyhledáváním, si každá soukromá firma chrání své tajemství, své know-how, a proto využívají služeb jeho společnosti. Ceny odposlouchávacích zařízení klesají, kvalita se přitom zvyšuje. Štěnice ovládané na dálku se dají sehnat i na internetu. Stejně tak i skrytá kamera v podobě klíčenky od auta.

„Nejlevnější štěnici dnes koupíte jako skládačku za 89 korun, poskládanou za 300 korun, ty opravdu velice kvalitní kolem 20tisíc korun,“ upřesnil jednatel společnosti Probin. Nejčastěji si kvůli odposlechům nechávají své prostory prověřovat stavební firmy, státní správa a farmaceutické společnosti. V ČR se nepovolené odposlechy těžko postihují, jelikož nejsou trestné. Platný trestný zákoník totiž neobsahuje v současné době ustanovení, na základě kterého by takové jednání mohlo být stíháno jako samostatný trestný čin. Úřad může firmu zkontrolovat jen, když někdo podá stížnost, podle předsedy Igora Němce se tak ale moc často neděje a většina odposlechů v kancelářích zůstane utajena.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské