Picek: Afghánskou misi podpoří chirurgové a speciální jednotka

Praha – Posilou české armádní mise v Afghánistánu, kterou čeká v příštím roce navýšení o zhruba 200 lidí, budou speciální jednotky, chirurgický tým a vojenští policisté. V dnešních speciálních Otázkách Václava Moravce z afghánského Kábulu to potvrdil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Zároveň projevil spokojenost nad tvorbou dlouhodobější koncepce armády a naznačil, že armáda bude pokračovat v procesu zeštíhlování velící struktury.

„Zvýšíme počet jednotek o 601. skupinu speciálních sil. Dále počítáme s tím, že vytvoříme malou jednotku vojenské policie, která bude společně v rámci celého programu cvičit s Francouzi nové příslušníky afghánské policie,“ uvedl Picek. Dále chce vedení armády rozšířit kontingent o chirurgický tým, který bude pracovat ve francouzské nemocnici. Vždy v době rotací vojáků by pak měl jednotky podpořit taktický letoun CASA, který je podle Picka pro afghánské podmínky dostatečně vybavený a osvědčil se v polské armádě.

V roce 2012 naopak začne postupné stahování vojáků zpět na české základny. „Předpokládáme, že se stáhne vrtulníková jednotka a že se stáhne i 601. jednotka speciálních sil,“ naznačil Picek s tím, že vrtulníky budou potřebovat generálního opravu, rok tedy v Afghánistánu nebudou operovat. Nejsou však primárně určené pro rekonstrukční tým, ale pro všechny partnery, takže Češi jejich nepřítomnost intenzivně nepocítí.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Picek oceňuje, že jsou mise schváleny na dva roky, což je důležitý krok pro logistické zabezpečení. Spokojený je také s tvorbou strategie armády: „Chci, aby Bílá kniha ukázala cestu armády alespoň na pět let dopředu. Umíme pracovat i s menším množstvím peněz, ale rozpočet musí být stabilní.“ Zároveň přiznal, že česká armáda potřebuje další redukci zejména v přebujelé velitelské struktuře? „Máme co redukovat. Především budu podporovat redukci lidí ve velitelských orgánech.“ Konkrétní čísla však ještě nemá k dispozici.

Česká jednotka v Afghánistánu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24