Brit zraněný vánočním stromem má dostat další milion korun

Praha - Hlavní město Praha a společnost Folk Art Production (FAP) mají zaplatit další zhruba milion korun Britovi Malcolmu Tuffinovi jako odškodnění za zranění, které utrpěl po pádu vánočního stromu na Staroměstském náměstí před téměř sedmi lety. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1. Město a pořadatelská firma musí navíc zaplatit náklady řízení, které se pohybují kolem 300 tisíc korun, a soudní stotisícový poplatek. Cizinec už před třemi lety dostal 560 tisíc poté, co odvolací senát uznal odpovědnost metropole a pořadatelské firmy za neštěstí. Dohromady by tak měl dostat 1 574 000 korun. Praha i FAP si ponechaly lhůtu na odvolání. FAP chce počkat na vyjádření pojišťovny, která bude za společnost odškodnění platit.

Podle soudkyně Lucie Laury Penn má Brit prokazatelně trvalé následky a nenávratně se mu zhoršila i kvalita života. Muž sice zůstal v podniku, kde pracoval, ale musel být přeřazen na administrativní práci. Tuffin pracoval ve stavebnictví, nebýt benevolence zaměstnavatele, o práci by pravděpodobně přišel. Musel také zásadně změnit svůj životní styl. Před úrazem jezdil na motorce a na horském kole, po pádu vánočního stromu vše prodal.

Advokátka FAP: Medializace případu způsobila benevolenci v důkazech

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

„Rozsudek je nádherný, nádherně odůvodněný, jsem velice spokojená. Výše škody je přiměřená, nic jsme nenatahovali, všechno bylo velmi střízlivě podáno,“ prohlásila Tuffinova právní zástupkyně Marie Cilínková. ČR se tím podle ní přiblížila evropskému rozhodování. Spokojený bude podle Cilínkové i její klient, přiznání celé částky pravděpodobně nečekal. Právní zástupkyně společnosti Folk Art Production Vlasta Miklušáková si ale stále myslí, že původní odškodnění, které poškozený získal, bylo dostatečné. „Soud je ale jiného názoru. V každém případě si myslím, že medializace tohoto případu způsobila, že tady se postupovalo velice benevolentě, pokud jde o tvrzení a důkazy,“ řekla ČT.

Nešťastná událost se odehrála 6. prosince 2003. Více než pětadvacetimetrový vánoční smrk se na Staroměstském náměstí zřítil a zranil pět lidí, nejvážněji Tuffina. Cizinec utrpěl zlomeniny stehenních kostí a bederní a hrudní páteře, podstoupil operace a také transfuze krve. Měsíc byl zcela upoután na invalidní vozík, potřeboval ho ještě další tři měsíce a poté musel chodit s pomocí hole, trpí i depresemi a trvalými bolestmi.

FAP: Brit se zdržel u stromu déle, než musel, a nestihl utéct 

Brit původně požadoval odškodné 2,5 milionu korun. Obvodní soud mu ho v roce 2006 přiznal. Městský soud však verdikt zrušil, potvrdil pouze dvousettisícové bolestné a více než třísettisícové odškodné za ztížení postavení. Část případu vrátil k novému projednání s tím, že cizinec musí své nároky ještě prokázat. Tuffin na minulém jednání část své žaloby stáhl, protože mu v Británii zaplatili zhruba milion korun nemocenské.

O kauze mezitím na základě dovolání hlavního města rozhodoval i Nejvyšší soud, který potvrdil odpovědnost Prahy spolu s pořadatelskou firmou. Dospěl k závěru, že majitel pozemků musí kontrolovat, co se na jeho majetku děje. Hlavní město totiž při dřívějších soudních jednáních uvádělo, že nenese odpovědnost za to, co se stane na městských pozemcích. Podle společnosti se zase britský turista zdržel na místě u stromu déle, než musel, a nese proto částečnou odpovědnost sám. Dalším lidem se prý podařilo utéct, když padající strom zahlédli. 

Pařez stromu ze Staroměstkého náměstí
Pařez stromu ze Staroměstkého náměstí
Více fotek
  • Pařez stromu ze Staroměstkého náměstí autor: ČT24, zdroj: www.hzspraha.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2086/208593.jpg
  • Spadlý strom na Staroměstkém náměstí autor: ČT24, zdroj: www.hzspraha.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2086/208594.jpg