Na většině rozestavěných silnic se na severu Moravy práce nezastaví

Ostrava - Na většinu rozestavěných silnic a železnic v Moravskoslezském kraji budou v příštím roce peníze. Ministerstvo dopravy plánuje v regionu proinvestovat v příštím roce celkem šest miliard korun. Výjimkou je silnice mezi Ostravou a Opavou, kde je vyčleněno pouze 30 milionů korun na konzervaci stavby. Novinářům to dnes na mezinárodní konferenci Transport 2010 řekl náměstek ministra dopravy Ivo Toman. Moravskoslezský kraj měl při rozdělování peněz na silnice pro příští roky výhodu, protože hodně staveb je rozestavěných.

S dalším pokračováním výstavby silnice mezi Opavou a Ostravou počítá ministerstvo až v roce 2012 a 2013, kdy je v rozpočtu vyčleněno celkem 2,2 miliardy korun.

Na pokračování dalších silničních staveb, které byly nedávno zastaveny, jsou peníze ve Státním fondu dopravní infrastruktury připraveny. Například na prodloužení Místecké ulice v Ostravě je pro příští rok vyčleněno 200 milionů korun, na obchvat Bohumína 140 milionů korun. U dalších budovaných staveb ministerstvo počítá se stovkami milionů korun, na průtah Hrádkem na silnici I/11 navrhlo 370 milionů, úsek R48 Rychaltice - Frýdek-Místek 840 milionů korun, obchvat Příboru 390 milionů. Na dostavbu dálnice D1 z Bohumína ke státní hranici je připraveno 1,5 miliardy korun. Na další dva roky však nejsou plánované finance na výstavbu prodloužení Rudné ulice v Ostravě. První peníze, 800 milionů, na ní mají jít až v roce 2013.

Ministerstvo také v příštím roce počítá se zahájením výstavby železničního spojení mezi Studénkou a Mošnovem na Novojičínsku. Rovněž znovu začalo jednat o výstavbě vodního kanálu Odra - Dunaj - Labe s Polskem. K jednání chce české ministerstvo přizvat i slovenskou stranu. První částí by mělo být propojení Dunaje a Odry.