Kubek: Nedovedu si představit, že by tisíce lékařů naráz nepřišly do práce

Praha - Lékařská komora se snaží zachránit české zdravotnictví tím, že plně podpořila akci Děkujeme, odcházíme… Cílem této akce není vyhnat lékaře do zahraničí, ale naopak zlepšit podmínky v našich nemocnicích tak, aby odcházet nemuseli. Tak se vyjádřil k současně nejvíce diskutovanému tématu ve zdravotnictví staronový šéf České lékařské komory Milan Kubek, který v boji o prezidentské křeslo s přehledem porazil svou protikandidátku Janu Hercogovou. Na rozdíl od ní Kubek hodlá v jednání s vládou přitvrdit. Chce dostat další tři miliardy na platy, jinak hrozí hromadnými výpověďmi lékařů.

Ministr zdravotnictví Heger nicméně požadované finance poskytnout podle svých slov nemůže a navrhuje lékařům reformu celého zdravotnictví. Peníze chce najít ve zbytečně vysokých cenách léků či nakupování předražených přístrojů. Přestože Heger slíbil, že pokles úhrad za práci lékařů nebude vyšší než dvě procenta, podle některých jde tento schodek stále pod životaschopnost nemocnic.

Podle Kubka je odpovědnost za případnou krizi nedostatku lékařů plně na vládě: „Já si skutečně nedovedu představit to, že několik tisíc lékařů naráz nepřijde do práce… Na splnění požadavku lékařů stačí tři miliardy korun. Otázka je, zda je vláda dát chce, nebo nechce.“

Hyde Park ČT24 (zdroj: ČT24)

Vláda stále podle Kubka může uvolnit tři miliardy

Situaci se bude snažit vyřešit středeční jednání s premiérem Nečasem. Důležité podle Kubka nyní je, jak se premiér Nečas postaví k daným okolnostem: „Pokud je státník, tak pochopí, že kvůli třem miliardám korun nestojí za to hazardovat s životy občanů. Pokud není státník, bude se snažit situaci vyhrotit.“

Zajistit péči o své klienty je povinnost zdravotních pojišťoven. Právě ty by musely v případě odchodu lékařů péči zabezpečit, protože lékaři, kteří nebudou v pracovním poměru, neponesou žádnou odpovědnost. „Povinností Lékařské komory je varovat všechny ostatní lékaře, kteří by v nemocnicích zůstali. Veškerá rizika za případná odborná pochybení, ke kterým by v takovém nouzovém poskytování zdravotní péče došlo, ponesou právě oni.“ Vláda má nicméně podle Kubka stále dost času na to, aby uvolnila pro lékaře tři miliardy, než se podobný katastrofický scénář vyplní.

Systém poplatků je prý celý špatně

Ani poplatky ve zdravotnictví celé situaci prý nijak nepomáhají. „Pokud by měl být systém poplatků solidární, měl by zatěžovat všechny stejně. Systém poplatků tak, jak jsou, je celý špatně. Poplatky by měly vybírat zdravotní pojišťovny a neměly by ničit vztah mezi lékařem a pacientem… Jejich regulační funkce s výjimkou pohotovostních služeb prakticky už dávno neexistuje,“ myslí si Kubek. Zároveň poukazuje na to, že pouze tři státy OECD dávají na zdravotnictví menší procento hrubého domácího produktu než Česká republika. České zdravotnictví je tedy na první pohled zázrakem efektivity. „Používáme stejné léky a přístroje jako v Německu, nicméně tato zdánlivá efektivita je vykoupena katastrofálně nízkou cenou práce.“