Za pobodání dětí je obviněn jen jeden z mladíků

Ostrava - Za sobotní pobodání tří dětí v Ostravě-Zábřehu policie v neděli večer obvinila šestnáctiletého mladíka, kterého podezírá z pokusu o vraždu. Policisté nyní podají státnímu zástupci návrh na jeho vzetí do vazby, v případě odsouzení by mohl jít do vězení až na deset let. Druhý, stejně starý mladistvý byl propuštěn, ale policie ho stále prověřuje. Zatím se stále nepodařilo najít útočnou zbraň a dále se vyšetřuje i motiv jednání mladého útočníka.

„Zajišťujeme další svědecké výpovědi. Vyhodnocujeme stopy. Další vyšetřování se bude opírat mimo jiné i o znalecké posudky,“ doplnila policejní mluvčí Darina Majková. Tři děti ve věku devět, 13 a 14 let byly postupně pobodány v sobotu v podvečer v ulicích Svazácká a Patrice Lumumby v ostravské čtvrti Zábřeh.

Záchranáři nejprve vyjížděli ke čtrnáctiletému chlapci, který měl podle mluvčího záchranné služby Lukáše Humpla pobodaná záda a ruku. Pak ošetřovali devítiletého hocha, který měl ze všech tří nejvážnější zranění - vícečetná bodná poranění v oblasti krku, ruky, břicha a pánve a byl v ohrožení života. Nakonec lékaři ošetřovali podle Humpla třináctiletého chlapce s bodným poraněním hrudníku. Podle nedělních informací z nemocnic byl stav chlapců stabilizovaný a i nejvážněji zraněný hoch byl mimo ohrožení života.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Děti jsou ve stabilizovaném stavu

Zdravotní stav devítiletého nejvážněji zraněného hocha, který po útoku skončil ve Fakultní nemocnici Ostrava, je stabilizovaný a školák je mimo ohrožení života, uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Dva starší chlapci jsou stále v péči lékařů Městské nemocnice Ostrava. Mluvčí zařízení Anna Vidiševská doplnila, že jejich zdravotní stav rovněž zůstává stabilizovaný: „Jsou bez komplikací a mimo ohrožení života.“

Oba mladiství prezentovali na internetu své názory na svět prostřednictvím hudebních videí. V rapových textech, v nichž často používají vulgarismy, řešili především mezilidské vztahy. Jeden z mladíků, s největší pravděpodobností obviněný, v posledních několika dnech vložil čtyři videa hovořící o rozchodu s přítelkyní, jedno z nich doplňuje fotografie mladého muže s nožem v ruce. Podle klinické psycholožky Ludmily Mrkvicové lze těžko mluvit o zkratu, i když mohl mladík jednat pod vlivem alkoholu. Zvláště zarážející prý bylo, že agrese byla opakovaná a na nevinných obětech.