Starostovi pardubické Dubiny hrozí až dva roky za podplacení

Pardubice - Starosta třetího pardubického obvodu Ján Kasič (ČSSD) a vydavatel občasníku Patriot Svatopluk Kodet (ČSSD) byli obviněni z podplácení. Vyšetřováni jsou na svobodě. Oba muži se pokusili uplatit reportéry televize Prima, kteří připravovali reportáž o starostovi a jeho minulosti do pořadu Soukromá dramata. Za podplácení hrozí oběma mužům trest odnětí svobody, a to i nepodmíněně, až na dva roky nebo peněžitý trest. Kasiče a Kodeta zadrželi v pondělí policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Televize své tvrzení o uplácení doložila záběry skryté kamery, kde jsou peníze předávány. Úplatek měl zřejmě posloužit k tomu, aby nebyla odvysílána reportáž o starostově minulosti.

Před rokem 1989 sloužil Kasič u Sboru národní bezpečnosti a v září 1983 zakázal rockový koncert v pohostinství v Kuněticích na Pardubicku. Návštěvníkům dovolil setrvat v restauraci, ale okolo 23:00 přijeli další policisté a s pomocí psů účastníky rozháněli. Přitom byli někteří zadrženi a později bylo několik z nich odsouzeno. Kasič účast na zásahu připustil, ale hájil se tím, že mu to nikdy nebylo kladeno za vinu a odsouzení z tohoto případu, kteří se po pádu komunismu opět obrátili na soud, se svou žalobou neuspěli. Podle kritiků z řad opoziční ODS také vzbuzuje pochybnosti Kasičova účast v některých firmách, které zkrachovaly nebo dlužily městu peníze.

Už v úterý večer se v reakci na odvysílané informace sešel zastupitelský klub ČSSD a Kasiče vyzval k odchodu ze všech veřejných funkcí. Pokud starosta sám neodstoupí z funkce starosty, mohou jej zastupitelé odvolat. Na 7. prosince proto místostarosta Jaroslav Cihlo (Sdružení pro Pardubice) svolal mimořádné zastupitelstvo, které má projednat změny ve vedení obvodu. Na čtvrtek 2. prosince bylo také podle mluvčího pardubické ČSSD Miloslava Kučery svoláno mimořádné zasedání Okresního výkonného výboru ČSSD Pardubice, na kterém bude strana řešit řešit případ obou obviněných.