Vondrův náměstek pro armádní nákupy skončil

Praha - Ministr obrany Alexandr Vondra odvolal k 4. prosinci ředitele sekce vyzbrojování Jiřího Staňka, který měl ze své pozice na starosti nákupy armádní techniky. Důvodem je celková obměna vedení resortu a probíhající změny v systému nákupů. Odvolaného Staňka prozatím nahradí dosavadní Vondrův poradce pro oblast akvizic Petr Szönyi. Nákupy techniky pro armádu jsou v poslední době terčem kritiky kvůli neprůhlednosti a údajné předraženosti.

Nákupy techniky pro armádu jsou v poslední době terčem kritiky kvůli neprůhlednosti a údajné předraženosti. Staněk byl z titulu své pozice podepsán pod naprostou většinou zakázek z posledních let, tedy i pod těmi podezřelými. Navíc byl podřízeným náměstka pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivy, kterého Vondra odvolal letos v létě kvůli přípravě podezřelé zakázky na nákup minometů.

Nicméně v tiskovém prohlášení ministerstva jsou důvody jen obecné: „V souvislosti s celkovou obměnou vedení ministerstva obrany a probíhajícími změnami v akvizičním procesu rozhodl ministr obrany Alexandr Vondra o provedení personálních změn ve vedení sekce vyzbrojování ministerstva obrany“

Ve vedení ministerstva padají výpovědi často

Ministr Vondra po svém nástupu do funkce provedl více změn ve vedení resortu. Na počátku listopadu odvolal tehdejšího náměstka Jana Fulíka a na jeho jméno dosadil exministra obrany Jiřího Šedivého. Fulík stál podle dostupných informací za uzavřením dohody s koncernem EADS a Španělskem o výměně jednoho transportního letounu CASA za několik českých bitevníků L-159. Kvůli obchodu čelí Česko kritice Evropské komise. Vondra také jmenoval novým náměstkem bývalého poslance ODS Michaela Hrbatu, který nahradil Vondrou odvolaného Františka Padělka.

Ministr v létě jmenoval nového ředitele Úřadu pro dohled nad akvizicemi. Stal se jím František Nadymáček, který ve funkci nahradil Romana Hoštu, odvolaného v souvislosti s podezřelými zakázkami Správy vojenského bytového fondu. Novým ředitelem Vondrova kabinetu se stal Pavel Bulant a funkci generálního sekretáře ministerstva obrany od začátku září zastává bývalý analytik PricewaterhouseCoopers Jan Vylita.