ČSSD už podala ústavní stížnost na úsporné zákony

Praha – Sociální demokraté podali k Ústavnímu soudu avizovanou stížnost na úsporné zákony Nečasovy vlády. Sociální demokraté si stěžují na nedávno přijaté zákony o úsporách v sociálních výdajích a o omezení státní podpory stavebního spoření. Třetí stížnost pak napadá starší normu, která zrušila nemocenskou v prvních třech dnech nemoci.

První návrh požaduje zrušení celého zákona o úsporných opatřeních v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí, tedy škrtů v sociální oblasti, například rušení sociálního příspěvku, snížení peněz pro zdravotně postižené. Sociální demokraté ve stížnosti napadají proces, kterým byl zákon přijat v Parlamentu. „Domníváme se, že vláda zneužila stav legislativní nouze, omezila práva opozice tím, že znemožnila obecnou rozpravu,“ vysvětlil úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka. Sociální demokracii se nelíbí ani to, že vláda nechala tento návrh projednat ještě Senátem ve starém složení.   

ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09)

„Jsem pevně přesvědčen, že ti, kteří dali podání k Ústavnímu soudu, nemají správný právní názor. Autoritativní rozhodnutí ale může udělat jen Ústavní soud.“

Druhým napadeným zákonem je novela zákona o stavebním spoření. I zde ČSSD vadí podobná zrychlená procedura projednávání ve stavu legislativní nouze, ke které podle názoru sociální demokracie nebyl důvod. Podle Sobotky ale navíc v tomto zákoně vláda „nepřiměřeně zasáhla do majetkových práv občanů a nepřiměřeně zasáhla ve prospěch veřejného zájmu tím, že zpětně omezila podmínky pro stavební spoření“.   

Vláda podle ČSSD nemá právo zpětně zdanit podporu stavebního spoření ještě za rok 2010. Druhou napadenou věcí je rozhodnutí vlády snížit podporu u platných smluv, ačkoliv občané nemají šanci se bez sankcí ze smlouvy vyvázat.   

Třetí stížností je návrh na opětovné zrušení třídenní karenční doby u nemocenské. Sobotka dnes připomněl, že takovou výplatu zrušila už vláda Mirka Topolánka a Ústavní soud po stížnosti ČSSD v roce 2008 vládní rozhodnutí zrušil. Parlament proto karenční lhůtu dočasně obnovil, byla ale opět zrušena od ledna 2009 poté, co začal platit nový zákon o nemocenském pojištění a úpravách dalších zákonů. „My se domníváme, že by Ústavní soud měl postupovat kontinuálně v souladu se svými předchozími názory, a znovu navrhujeme ve stávajícím zákoně o nemocenském pojištění, aby karenční lhůta tří dnů byla zrušena,“ vysvětloval Sobotka. Podle jeho strany má nemocný člověk nárok na hmotné zabezpečení po celou dobu své nemoci.

"Jsem pevně přesvědčen, že ti, kteří dali podání k Ústavnímu soudu, nemají
správný právní názor. Autoritativní rozhodnutí ale může udělat jen Ústavní
soud," řekl novinářům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Pokud by
ČSSD s některou z žalob uspěla, vláda by musela škrtnout peníze někde
jinde, dodal.