Policie navrhuje obžalovat známého advokáta Kramariče

Praha – Policisté ukončili vyšetřování případu známého advokáta Julia Kramariče a navrhli ho postavit před soud. Podle vyšetřovatelů se totiž Kramarič snažil podplatit svědka v souvislosti s kauzou údajného „vora v zakoně“ Andranika Soghojana. Státní zástupkyně o obžalobě rozhodne do konce příštího týdne. Právníkovi hrozí v případě odsouzení až šestileté vězení, propadnutí majetku nebo peněžitý trest. Kramarič už přitom stíhaný je, a to kvůli údajnému vydírání uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

Kramarič obhajoval Andranika Soghojana, označovaného za šéfa arménské mafie v Česku. Během hlavního líčení uvedl jeden z předvolaných svědků, že mu Kramarič nabízel půlmilionový úplatek za to, že znevěrohodní jiného svědka. Advokát se bránil tím, že jde o provokaci ze strany Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu - policisté i státní zástupce se podle něho se svědkem dohodli. Vrchní soud v Praze později rozhodl, že právník nemůže nadále Soghojana zastupovat. 

Celý proces se Soghojanem a dalšími pěti obžalovanými provázejí od počátku nebývalé tlaky. Boj mezi právníky šestice obžalovaných na straně jedné a státním zastupitelstvím, respektive policií na straně druhé se odehrává i mimo soudní síň. Nejvýraznější postavou těchto třenic byl právě Kramarič, který si při hlavním líčení několikrát ostře vyměňoval názory se státním zástupcem Vladimírem Mužíkem a proces označil za zmanipulovaný. 

Soghojan je podle policie „vorem v zakoně“ - kriminální autoritou, která v Česku urovnává spory zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. Podle žalobců chtěl vraždou zastrašit arménskou komunitu žijící v Praze a získat vliv nad komunitou čečenskou. Jenomže najatý vrah si dvakrát spletl svou oběť a těžce zranil jiného Arména a zabil mladého řidiče společnosti Sazka. V říjnu ovšem pražský městský soud Soghojana zprostil obžaloby, rozsudek je zatím nepravomocný. 


Advokát Kramarič má problémy se zákonem i kvůli podezření, že vydíral uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Jihoafrická policie jej na konci loňského května opakovaně zadržela na letišti v Johannesburgu kvůli údajné snaze ovlivnit Krejčířovu výpověď. Advokát do JAR přiletěl proto, aby se zúčastnil Krejčířova soudního výslechu, který se měl týkat údajného únosu a smrti Krejčířova otce Lamberta Krejčíře. Česká policie z činu podezírá skupinu mužů, v níž figuruje i Kramaričův klient - podnikatel Jaroslav Starka. Kramariče pak počátkem loňského prosince jihoafrický soud obvinění zprostil, ještě předtím jej však kvůli tomu obvinila česká policie. Kramarič vinu odmítá.

Jaroslav Starka s Juliem Kramaričem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24