České děti holdují alkoholu. Policie za 4 dny přistihla 600 opilých

Praha - Čeští šestnáctiletí patří v rámci zemí Evropské unie mezi vůbec největší pravidelné pijáky alkoholu. Vyplývá to z Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách. Policie naposledy celorepublikově kontrolovala restaurace a bary o předminulém víkendu, kdy našla pod vlivem alkoholu víc než 6 stovek mladých lidí do 18 let. Česká společnost je k alkoholu tolerantní. Dvě třetiny mladých lidí měli poprvé alkohol od rodičů.

Podle ředitele sekce protidrogové politiky úřadu vlády Jindřicha Vobořila pijí mladiství v České republice nejvíce z Evropy. Například podle evropské studie ESPAD, zabývající se ochranou dětí před alkoholem a drogami, se v posledním roce nejméně jednou opilo 48 procent šestnáctiletých Čechů, přičemž evropský průměr byl 39 procent. Policisté by proto měli podle Vobořila podobné kontroly provádět pravidelně, jeho úřad zvažuje i další opatření.

Experti na boj proti závislostem plánují, že by například zatrhli mládeži vstup do barů po šesté hodině večer. A ve hře jsou i další návrhy, které by měly víc postihovat ty, kteří mladým lidem alkohol nalévají. „Budeme spolupracovat s živnostenským úřadem, pokud se to prokáže opakovaně, zastaví se danému provozovateli činnost na týden, potom i na měsíc,“ dodal Vobořil.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové

Mezi navrhovanými sankcemi je i dočasné uzavření podniků

Zátahy na diskotéky a restaurace dělá policie pravidelně. Naposledy o víkendu před dvěma týdny, kdy zkontrolovala víc než 12 tisíc mladých lidí. Prosincová policejní akce trvala čtyři dny a zahrnovala druhý adventní víkend spojený s oslavami svátku svatého Mikuláše. Hlídky přistihly celkem 606 opilých nezletilých. Zjistily také devět trestných činů spočívajících zejména v podání alkoholu dětem a 405 přestupků. Policie prověřila 3 922 provozoven, zejména heren, barů a restaurací. Do kontrol se podle Sehnoutky zapojilo přes 12 600 příslušníků.

Sekce protidrogové politiky Úřadu vlády plánuje podle Vobořila kvůli znepokojivým údajům ohledně požívání alkoholu mládeží například posílení odpovědnosti majitelů restaurací a barů. Kromě pokut pro číšníky chce zavést sankce pro samotné provozovatele ve formě dočasného uzavření podniku. Už na konci letních prázdnin policie uskutečnila dohromady 392 kontrolních akcí, do nichž se zapojilo více než 2 300 policistů, kteří zkontrolovali více než 2 000 provozoven. Hlídky přitom zadržely 290 mladých lidí pod vlivem alkoholu.