Praha zrušila tendr na provozovatele kartového centra, přihlásil se jen Haguess

Praha – Vedení hlavního města zrušilo výběrové řízení na provozovatele kartového centra, v tendru totiž zůstal jen jeden zájemce, a to firma Haguess, která ale předložila o 25 procent dražší nabídku, než na jakou bylo vedení Prahy ochotno přistoupit. Uvedl to náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Předpokládaná hodnota zakázky byla 200 milionů korun. Zadávací dokumentaci si přitom vyzvedlo 40 firem, do tendru už se ale přihlásili jen čtyři uchazeči, kromě Haguessu pak nikdo jiný nesplnil podmínky.

Praha proto s firmou Haguess uzavřela novou smlouvu na leden, přičemž společnost bude kartové centrum provozovat zdarma. Během ledna pak kartové centrum převezmou zaměstnanci magistrátu. Zda město vypíše nové výběrové řízení, nebo se bude o opencard starat samo, chce Březina rozhodnout v lednu.

Pražské centrum kartových služeb v současnosti provozuje právě společnost Haguess, která od města za různé zakázky v rámci projektu Opencard dosud inkasovala asi 320 milionů korun. S firmou měla metropole několik nevýhodných smluv, které zaručovaly výsadní postavení tohoto hlavního dodavatele. Letos v únoru se obě strany dohodly na úpravě smluv, Haguess tak má nyní smlouvu do konce roku.

Podle dřívějších vyjádření ředitele pražského magistrátu Martina Trnky měla být součástí smlouvy s novou společností formulace, která by zajistila, že firma nebude moci bez vědomí města měnit majetkovou strukturu. Praha tak reagovala na to, že firma Haguess měla dříve akcie na doručitele. Nebylo tedy jasné, komu patří. Teprve na žádost metropole letos v únoru zveřejnila své vlastníky.