Poté, co ozbrojený lid vyplenil 15. února 1611 další kláštery na Novém městě, vpadl i do sídla františkánů v klášteře Panny Marie Sněžné a pobil všechny přítomné řeholníky. Těch bylo čtrnáct v čele s vikářem Bedřichem Bachsteinem. Událost se tehdy zapsala do dějin nejen tohoto kláštera, ale i celé františkánské provincie.
Bratrský svár v domě habsburském
„Výstavu se snažíme dát do kontextu jak historického, tak náboženského. Závěr vlády Rudolfa II., který byl díky sporu s mladším bratrem Matyášem poměrně dramatický, v širším povědomí příliš není. Také se snažíme přiblížit náboženský kontext celého období týkající se evropské reformace a vztahů s katolíky,“ uvedl autor výstavy Petr Regalát Beneš.
Františkánská provincie procházela v té době těžkým obdobím, a proto sem přicházeli františkáni z různých koutů Evropy. Řeholníci, kteří v době vpádu v klášteře působili, tak pocházeli kromě Čech také z Francie, Španělska či Německa. Nyní jsou všichni pochováni v kapli sv. Michala.
Františkáni se již prakticky od dvacátých let sedmnáctého století zasazují o blahořečení právě těchto řeholníků. Oficiální proces začal v sedmdesátých letech sedmnáctého století, ale několikrát byl přerušen z nejrůznějších důvodů. „Provincie buď neměla dostatek financí na administrativní výlohy, nebo přišla první světová válka, nástup fašismu a komunismu. Až v devadesátých letech se proces znovu obnovil,“ doplnil Beneš. Na jaře by podle něj měla zasednout komise teologů, a pokud by se jednohlasně shodla, mohlo by konečně po tolika letech dojít k završení procesu blahořečení.
