Desky jsou umístěny na nádvoří Národního památníku hrdinů heydrichiády u Pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje. Lidí, kteří Kubišovi a Gabčíkovi s atentátem pomáhali, bylo ve skutečnosti ještě více.
„Bylo jich nepoměrně více. Těch 294 jsou ti, na které nacisti přišli. A jsou mezi nimi jednak spolupracovníci a jednak, nesmíme na to zapomínat, příslušníci rodin dvou lidí, kteří se na atentátu podíleli, a to Jana Kubiše a Josefa Valčíka. Protože nacisté velice cílevědomě dohledávali příbuzné, švagry, bratry, rodiče. A prakticky nikdo z těch rodin nepřežil,“ říká historik Stehlík.

Reportáž Pavla Štrunce
Reportáž Pavla Štrunce
ud:26.1.2011
Rozhovor s Eduardem Stehlíkem
„Příbuzní Jozefa Gabčíka měli paradoxně to štěstí, že byli občané Slovenské republiky, která je odmítla vydat, a tak perzekuci unikli,“ dodává Stehlík. Mnozí zatčení ale skončili v koncentračním táboře.
Irena Hešová, dcera zavražděné:
„Mamince říkali, ať si nic nebere, že se o to nemusí starat, že se hned vrátí.“
Vondra připomněl, co vlastně Heydrich v Čechách způsobil
„Je potřeba připomínat skutečnost, že Heydrich se ve svých plánech zabýval fyzickou likvidací českého národa,“ řekl v úvodním projevu ministr obrany Alexandr Vondra. Protektor se v Praze uvedl tím, že dal v krátké době popravit na stovky příslušníků národní elity. V taktice zbavovat národ vůdců si byli nacisté blízcí s komunisty, kteří po roce 1948 také zbavovali národ skutečných osobností. „I na tuto skutečnost musíme vzpomínat s vědomím, že u obou totalitních ideologií a režimů nejde o podobnost náhodnou,“ uzavřel ministr.
Operace Anthropoid, jak zněl krycí název operace, byla zcela ojedinělým útokem na představitele německých ozbrojených sil v průběhu celé druhé světové války a jednou z nejúspěšnějších akcí protinacistického odboje vůbec.