Radní pro sociální oblast Petr Dolínek (ČSSD) vypracování koncepce přislíbil. „Situace cizinců je dlouhodobě opomíjeným problémem, který je potřeba urychleně řešit,“ uvedl. Chce proto blíže spolupracovat i s neziskovými organizacemi, s jejichž pomocí chce připravit plán integrace cizinců pro celé město. Vzniknout by také mělo jednotné integrační centrum, které již ve většině krajů existuje. Má koordinovat a řídit integraci lidí ze zemí mimo EU. Dolínek chce spolupracovat také se Středočeským krajem, kde integrační centrum chybí.
Podle radního Lukáše Kauckého (ČSSD), který má v gesci i národnostní menšiny, vznikne na přelomu února a března komise rady hlavního města pro integraci cizinců. Výsledky jednání s odborníky ale Dolínek očekává nejdříve na konci roku.

Reportáž Štěpánky Martanové
V Praze bydlí 50 procent všech cizinců, kteří v Česku žijí
Podle průzkumu sociální situace cizinců v Praze, kterou si magistrát zadal u občanských sdruženích Poradna pro integraci a Organizace pro pomoc uprchlíkům, bydlí v Praze 50 procent všech cizinců, kteří v Česku žijí. V průměru na 1 000 obyvatel se nejvíce cizinci koncentrují v Praze 9, 5, 2 a 7, převážně v okolí Černého Mostu, Libuše a sídliště Stodůlky. V celkovém počtu jich nejvíce žije ve čtvrté městské části, a to asi 29 tisíc. Mezi tři nejpočetnější skupiny cizinců patří Ukrajinci, Vietnamci a Rusové.
K hlavním problémům, se kterými se cizinci setkávají, patří zejména bydlení, pracovní uplatnění a s tím související jazyková bariéra. Cizí státní příslušníci musí v Praze pracovat 12 až 18 hodin denně, aby získali stejný plat jako Češi. Nejsou výjimkou nejsou ani případy, kdy za takové pracovní vypětí dostanou pouze základní plat a ubytování. „My se setkáváme spíš s lidmi, kteří pracují na černo, já bych řekl každý druhý, každý třetí náš klient pracuje bez povolení,“ dodal Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům.