Výběr mýtného je rekordní, peníze na opravy přesto chybí

Praha - Volání krajů, aby jim ministerstvo dopravy přispělo na opravy zimou zdevastovaných silnic, vyzní zřejmě naprázdno. A to přesto, že třeba na mýtném vybere letos úřad podstatně více, než původně počítal. První odhady po lednovém zdražení mluvily o necelých osmi miliardách, ale už teď je jisté, že suma bude vyšší podle odhadů možná až o 1 miliardu korun.

Kraje potřebují na rozbité silnice přes dvě miliardy korun. Mezi nejhorší silnice patří na Jičínsku úsek z Miletína do Lázní Bělohrad, na který se nesáhlo už od roku 2003. „Když se to letos neudělá, tak asi bude čím dál tím víc stížností a problémů. Už dneska má hodně řidičů rozbitá auta,“ uvedl starosta Miletína Miroslav Nosek.

Na druhé straně jsou rekordní výběry z mýta, se kterými ministerstvo dopravy ani nepočítalo. V lednu se totiž vybralo skoro o polovinu více než loni. V únoru o třetinu. Stát by tak letos mohl získat až o miliardu korun navíc. „My odhadujeme že by se mohlo alespoň podle toho současného stavu vybrat o 600 milionů až miliardu více, než byl ten střízlivý odhad,“ řekl zástupce generálního tajemníka ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

Video Kraje chtějí peníze na opravu silnic
video

Kraje chtějí peníze na opravu silnic

O posílání části vybraných peněz do krajů přitom ministerstvo dopravy zatím neuvažuje. „My sami budeme na naše silnice žádat o dotace vládu, protože ty škody jsou opravdu rekordní. A spíše, než by to šlo na pomoc kraji, dovedeme si představit, že bychom o to méně požádali vládu pro silnice naše, to znamená dálnice a rychlostní silnice,“ dodal mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Loni přitom kraje dostaly na opravy silnic druhé a třetí třídy mimořádnou dotaci 750 milionů korun. Hejtmani ale potřebují pomoc i letos. Budou o tom jednat s ministrem dopravy Bártou a právě vyšší výběr mýtného by měl být jeden z argumentů. „Zvýšené mýtné samozřejmě přináší také určitý odliv nákladní dopravy, konkrétně v Pardubickém kraji, na pětatřicítku, která doposud není zpoplatněná. Takže je to i zdůvodnitelné, proč bychom z toho měli aspon část dostat,“ řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Největší škody napáchala zima a kamiony ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Tam budou letos na opravy potřebovat dohromady přes 600 milionů korun.