Šéf Šumavy: Proti kůrovci i do bezzásahových zón

Praha/Vimperk – Správa šumavského národního parku v těchto dnech dokončuje expertní studii pro ministerstvo životního prostředí, v níž navrhuje způsob boje proti kůrovci. Podle prozatímního ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského se uvažuje i o těžařském zásahu v dosud bezzásahových zónách Šumavy a postup proti kůrovci označil za invazní způsob boje. Obranný plán zároveň předpokládá zvýšení bezzásahových zón, tzn. oblastí vyloučených z těžby dřeva, na 25 procent.

„Dokončili jsme obranný plán, který ve všech bodech musí schválit ministerstvo a který skutečně navrhuje, aby se v některých případech provedla kontrola kůrovce a určitá dílčí těžba i v těch plochách, kde se dosud nezasahovalo,“ uvedl Jan Stráský v Interview ČT24. „Kůrovec už zasahuje oblasti, které jsou daleko mimo park, které jsou v Rakousku nebo Bavorsku. Nevedeme diskuse o tom, jaká bezzásahová území nechat, ale jak rychle zastavit gradaci kůrovce a pak se dál pečlivě starat o národní park.“

Podle prozatímního ředitele je razantní zásah proti kůrovci nezbytný, a to i za cenu zakročení v nejchráněnějších oblastech parku. Stávající postup totiž podle Stráského vedl k tomu, že razantně narůstala těžba a kůrovec se šířil dál. „Loni jsme vytěžili 330 tisíc kubíků. Na Šumavě se v posledních letech těží tolik, jako se netěžilo nikdy za celou dobu národního parku… a úkolem je toto zastavit.“

Jan Stráský:

Lituji každého stromu, který musí padnout, a určitě nejsem zastáncem velikých těžeb. Pochopil jsem ale, že kůrovcová kalamita znamená, že budeme přicházet o další a další strany, nebudeme-li s kůrovcem bojovat metodami, které zná lesnická praxe. Samozřejmě, že nebudeme v národním parku používat chemické prostředky, které by jiný majitel použil, samozřejmě, že budeme diskutovat s ochránci o přesných místech kde a jak zasahovat.

Ve Správě Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava nyní dobíhá diskuze o podobě plánu pro ministerstvo. „Návrh předpokládá, že bezzásahového prostoru zůstane pětadvacet procent,“ informoval Stráský. Ministr životního prostředí v Topolánkově vládě Martin Bursík sice uvažoval o navýšení bezzásahových oblastí v první zóně národního parku na 30 procent, dosud je však platných 13 procent, uvedl dále ředitel NP Šumava.

Plán pro ministerstvo vychází ze dvou expertních prací, které si v uplynulých letech nechali vypracovat hejtmani Plzeňského a Jihočeského kraje. „Podstatnou část této skupiny a dva zaměstnance NP jsem vyslal znovu do terénu a dal jsem jim šestnáct dní, aby znovu předložili ten obranný plán, tedy určili místa, kde je třeba ještě zasáhnout, abychom se kůrovcovou gradaci pokusili zastavit,“ dodal Stráský.

Šumava
Šumava
Více fotek
  • Šumava autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2360/235971.jpg
  • Černé jezero autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1853/185240.jpg