Vandas chce stíhání ministra Johna

Hradec Králové - Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas podal trestní oznámení na ministra vnitra Radka Johna (VV) kvůli jeho výrokům o extremismu Vandase před sobotním mítinkem DSSS v Novém Bydžově. Vandas ho podezírá z trestných činů pomluvy a šíření poplašné zprávy. Oznámení dnes odeslal Okresnímu státnímu zastupitelství v Hradci Králové.

Vandasovi vadí Johnova slova pronesená v pátek 11. března na tiskové konferenci při návštěvě krajského ředitelství policie. Šéfovi DSSS se nezamlouvá především ministrův výrok „Jestli se zítra něco stane, ponese za to zodpovědnost pan Vandas a extremisté, protože on tam hledá krev, on tam hledá eskalaci“. Johnovo sdělení Vandas označuje za nepravdivé a pomlouvačné.

V sobotu do Nového Bydžova na shromáždění a pochod svolaný DSSS přijelo na 500 pravicových extremistů a zhruba 200 jejich odpůrců. Ti se pokusili zabránit nahlášenému pochodu DSSS. Policie je však z trasy vytlačila. Při zásahu policie použila koně, dělobuchy a obušky. Byl zraněn jeden člověk, který utrpěl pohmožděniny nohy. Z výtržnictví policie obvinila 13 pravicových extremistů zadržených v souvislosti se zraněním Roma. Incident se stal po akci DSSS.

Ministr vnitra Radek John
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24