Muž byl v případu devítileté Anny obviněn z vraždy

Praha – Jednačtyřicetiletý Otakar T. podezřelý v kauze Anny Janatkové byl dnes obviněn z trestných činů vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. Vyšetřovatelé připravují podnět k návrhu na uvalení vazby. Ten hodlají doručit státnímu zástupci ještě dnes odpoledne. Soudce musí o vazbě rozhodnout do zítřejších 15:00, pak skončí zákonem povolená lhůta na jeho zadržení. Obviněný muž využil svého práva nevypovídat.

„Bohužel v tuto chvíli nejsem kompetentní sdělit jakékoli informace,“ řekla pro ČT policejní mluvčí Andrea Zoulová na otázku, zda skutečně došlo ke znásilnění dívky. Zdůvodnila svou informační zdrženlivost s tím, že muž odmítl vypovídat a výsledky veškerých policejních zjištění závisejí na dalším vyšetřování, proto není možné k případu nic bližšího říci.

Podle Zoulové se nebude opakovat situace z podzimu, kdy muž nakonec z policejní cely odešel. Otakar T. se v současnosti nachází v cele, odmítá vypovídat, stejně tak odmítá i jakákoli další vyšetření, stejně jako výslech na detektoru lži. Mluvčí také sdělila, že kriminalisté muži prokázali 17 případů majetkové trestné činnosti na území Prahy 8 a ve Středočeském kraji. Podle všeho má podobných případů na svědomí mnohem více.

Video Mluvčí Andrea Zoulová ve Studiu ČT24
video

Mluvčí Andrea Zoulová ve Studiu ČT24

Mluvčí Andrea Zoulová ve Studiu ČT24

s 14:05, 17.03.2011

Reportáž Barbory Straňákové a Kamily Štichové

Do míst, kde se našly stopy po zmizelé dívce, se vyšetřovatelé vrátili
kvůli oteplení a ideálnímu světlu. Ostatky pomohl objevit i nový speciální vůz s vybavením za několik milionů korun. Zařízení dokáže s přesností na několik centimetrů monitorovat pohyb vyšetřovatelů. Ti tak vědí, která místa už prošli. Kriminalisté z týmu Anička s ním poslali policii do míst, kde se na podzim našly dívčiny klíče a svědek viděl muže s dívkou. Vyšetřovatelé začali hledat v devět hodin ráno, o hodinu později vybrali místo, kde budou kopat. Pomohli jim i divocí vepři, kteří na místě hrabali v zemi, až k ostatkům se ale nedostali.

„Povolali jsme na místo kolegy specializované na pátrání. Kolem jedenácté hodin se potvrdilo, že na jednom z míst je zakopané tělo,“ řekl ČT zástupce vedoucího speciální policejní jednotky Jiří Stejskal. Psi tělo na podzim necítili, protože bylo zakopané příliš hluboko, bylo navíc uloženo v zatím nespecifikované schránce nebo obalu. Podle odborníků ale bude prokázání činů s půlročním zpožděním velmi obtížné. Podle ředitele Ústavu kriminalistiky a forenzních disciplín Jana Chmelíka totiž s postupem času velice rychle klesá možnost s biologickým materiálem pracovat.