Armádní zakázky ať vyšetří komise, požaduje ČSSD

Praha – Sociální demokraté přišli s požadavkem na zřízení sněmovní vyšetřovací komise, která by měla prošetřit především nákupy armádního vybavení a zařízení, které bylo pořízeno bez výběrových řízení. Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc uvedl, že vyšetřování by se mělo týkat především zakázek z posledních let.

„Naší snahou je dlouhodobě objasnit způsob, jakým se nakupovalo vybavení a zařízení pro ministerstvo obrany v posledních letech, a to především formou, jakou se to činilo, tedy bez výběrových řízení, aniž bylo zjišťováno, zda nelze díky konkurenci dosáhnout nižších cen,“ uvedl Tejc. Doplnil, že jedna z kauz, kterou by se komise měla zabývat, je nákup obrněných vozů a transportérů.

Armádní zakázky bývají často zpochybňovány kvůli tomu, že jsou předražené či zmanipulované. Loni v létě například policie začala prošetřovat nákup transportérů Pandur kvůli podezření z korupce. Policisté se zabývají i případem nákupu terénních automobilů Tatra, které nebyly dodány na základě výběrového řízení, ale na přímou zakázku. Důvodem prý bylo to, že je třeba podpořit český průmysl. Jde o zakázku za 2,6 miliardy korun. Dalších zhruba tři čtvrtě miliardy korun armáda zaplatila za 19 obrněnců Dingo, přitom měla údajně možnost vybrat levnější a kvalitnější stroje.

Podezřelé armádní zakázky
Podezřelé armádní zakázky