Benešová se omluvila za výroky o justiční mafii

Praha - Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se dnes prostřednictvím dopisu zaslaném ČTK omluvila své nástupkyni Renatě Vesecké a dalším někdejším či současným vysokým představitelům justice za své výroky, ve kterých je označila za představitele justiční mafie. V omluvném dopise uvedla, že její výroky byly nepravdivé. Omluvu jí nařídil pražský vrchní soud.

Soud navíc Benešové uložil zaplatit téměř 400 tisíc korun za náklady řízení, které už zaplatila. Proti rozhodnutí Vrchního soudu však podá dovolání k Nejvyššímu soudu a proti výpočtu soudních náhrad a poplatků ústavní stížnost. O tom, že tvrzení Benešové nemají reálný základ, rozhodl odvolací senát letos v únoru po více než třech letech po podání žaloby. Zrušil tak předchozí opačný rozsudek Krajského soudu v Praze.

Někdejší nejvyšší státní zástupkyně v prosinci 2007 obvinila justiční představitele z toho, že ovlivňovali některé případy, například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Veseckou, jejího tehdejšího náměstka Karla Černovského, někdejšího místopředsedu NS Pavla Kučeru, exministra spravedlnosti Pavla Němce, náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, šéfa jihomoravských státních zástupců Petra Coufala a žalobce Arifa Salichova označila za „zákulisní justiční mafii, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury“. Dodala, že se snaží ovlivňovat kauzy v zákulisí, což se jim zatím daří.