Žalobce už podruhé zrušil stíhání Jančíka

Praha - Státní zástupce zrušil minulý týden obvinění bývalého kontroverzního starosty Prahy 5 a někdejšího místopředsedy pražské ODS Milana Jančíka. Vyhověl tak stížnosti Jančíkova advokáta Jiřího Teryngela. V krátké době tak jde už o druhého státního zástupce, který stíhání Jančíka kvůli jeho aktivitám na radnici Prahy 5 zrušil a uložil protikorupční policii, aby jeho obvinění lépe podložila. Jančík považuje svá opakovaná obvinění za absurdní a tvrdí, že on i ostatní zástupci města jednali v souladu se zákonem a platnými předpisy. Informaci přinesl deník Právo.

„Potvrzuji, že jsem zrušil lednové usnesení o zahájení trestního stíhání Milana Jančíka pro trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele,“ řekl Právu žalobce Augustin Hrbotický z plzeňského krajského státního zastupitelství. Podle Hrbotického bylo usnesení policie nedostatečně přezkoumatelné a ani podruhé nesplňovalo potřebné náležitosti.

„Tvrzení policejního orgánu, že Agentura Praha 5 skutečně dosáhla neoprávněného zisku ve výši nejméně 8,4 milionu korun, je podle nynějších závěrů státního zástupce neodůvodněné, ve spisu chybějí důkazy o výši zisku této obchodní společnosti a dle důkazů ani nelze posoudit, zda a jak vysoká škoda vznikla na majetku radnice Prahy 5,“ vysvětlil Teryngel rozhodnutí žalobce.

Protikorupční policie obvinila Jančíka koncem loňského roku ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli údajně neoprávněnému postoupení pohledávek za nájemné Agentuře Praha 5. Státní zástupce ale zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání jako nepřezkoumatelné a nezákonné. Podruhé protikorupční policie obvinila Jančíka počátkem února.