Bátora nakonec ekonomickým poradcem Dobeše

Praha - Ministr školství Dobeš (VV) jmenoval Ladislava Bátoru svým ekonomickým poradcem. Bátora je někdejší kandidát nacionalistické Národní strany. Média o jeho angažmá na ministerstvu školství spekulují víc než měsíc, kritizovala některé jeho názory, Bátory se pak zastal prezident Václav Klaus. Bátora má Dobešovi pomoct s optimalizací ekonomického fungování úřadu.

Proti angažmá Bátory se ostře ozvalo mnoho neziskových organizací, odborníků na lidská práva i politiků. Bátora byl totiž v minulosti politicky aktivní v barvách krajní pravice. „Člověk, který kandidoval za Národní stranu, v administrativě, v jejímž čele stojím, podle mého názoru nemá místo,“ konstatoval například premiér Petr Nečas. Naopak prezident Václav Klaus označil kauzu za „diktaturu politické korektnosti“. Prohlásil, že přibývá signálů o tom, že dnešní společnost není demokratická.

Bátora má na ministerstvu za úkol audit nemovitostí úřadu, je jedním z tuctu poradců ministra. Ministr jej vybral na doporučení prezidentova poradce Petra Hájka. Bátora byl v roce 2006 lídrem kandidátky krajně pravicové Národní strany na Vysočině. I když kandidoval jako nestraník, podle kritiků musel postoje a myšlenky strany uznávat. Partaj, která už neexistuje, se stavěla proti cizincům a Romům. Dobeš dnes zároveň jmenoval prvním náměstkem Jakuba Hodináře (ODS), který dříve působil na ministerstvu dopravy.

Video Brífink Josefa Dobeše
video

Brífink Josefa Dobeše

Brífink Josefa Dobeše

dobeš tk 4.4.

Reportáž Ivana Lukáše

Škola bude mít s rodiči smlouvu o chování dětí

Na podzim se mají začít testovat smlouvy mezi školou a rodiči o chování jejich dětí. Podle Dobeše by tento krok měl vést rodiče k větší odpovědnosti za výchovu. Podle dětského psychologa Václava Mertina, který systém připravuje, by se smlouvy týkaly jen problémových žáků a měly by podobu výchovného plánu. Ještě loni ministr předpokládal, že by mohli být agresivní žáci na základě smlouvy například vyloučeni z vyučování.

„Chování našich dětí je jeden z nejpalčivějších problémů,“ řekl dnes ministr s tím, že smlouvy mají zamezit, aby kázeňské prohřešky na školách gradovaly. Pomoci by prý měly jak v případě školáků, které už nějaké problémy mají, tak i jako preventivní opatření. Smlouvy by se týkaly jak dětí na základních, tak i na středních školách. Některé školy prý už podobný systém mají, jinde se spoléhají na školní řád.

Výchovný plán na problémové děti

Odborníci v čele s psychologem Mertinem připravili modelové situace, jak by měly školy řešit různé kázeňské prohřešky a jak upravit smlouvu na míru každému problémovému dítěti. Například pokud bude žák soustavně vyrušovat v hodinách, musel by práci nahradit po vyučování. Podle Mertina by se ale nemělo jednat o represivní opatření, ale spíš o výchovný plán.

Ministr přitom loni avizoval, že na základě smlouvy by třeba mohl kantor dočasně zabavit žákovi mobil, vyloučit jej z hodiny nebo jej poslat na pohovor ke školnímu psychologovi. Inspiraci čerpají odborníci v zahraničí, podobný systém funguje například ve Velké Británii.