Maketa atomové pumy se dostala do muzea

Praha - Československá armáda měla ve své výzbroji i napodobeniny atomových pum. S utajovaným projektem se nyní seznamují historici. Poslední exemplář po desetiletích opustil muniční sklady a dorazil z východu na jih Čech. Puma slouží k výcviku pyrotechniků a lidé ji poprvé uvidí v leteckém muzeu v Deštné.

Sovětští letci napodobeninu atomové pumy testovali v sedmdesátých letech na území tehdejší NDR. V západním Německu ale způsobili zděšení. Puma se při výbuchu proměnila v ohnivou kouli o průměru 45 metrů, nad ní se vytvořil asi dvousetmetrový dýmový oblak hřibovitého tvaru. „Výbuch cvičné bomby opravdu působí jako jaderný výbuch. Nedivím se, že se tehdy v Německu síly NATO podivovaly nad tím, co Rusové vyvádějí,“ uvedl kurátor leteckých sbírek z Vojenského historického ústavu Jan Sýkora.

Do výzbroje československého letectva se cvičné pumy dostaly v 70. letech. Vojáci jich měli celkem pět, většinu nakonec zlikvidovali. Poslední kus si nyní budou moci lidé prohlédnout na vlastní oči.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Cvičná jaderná puma váží 480 kilogramů a její délka přesahuje tři metry. Nyní je už prázdná, dříve ale nesla pouzdra s červeným fosforem, trhavinu a desítky litrů petroleje. „Místo ostré jaderné nálože tam byla hořlavina,“ uvedl pyrotechnik a také učitel na policejní škole Karel Ludvík. Návštěvníci muzea se ale bát nemusí - dnes je puma stoprocetně neúčinná.


Letecké muzeum v Deštné je jediné svého druhu v kraji. Za poslední dvě sezony ho navštívilo více než 15 tisíc lidí. Expozici muzea vytvořili členové Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci v objektu bývalého kina města Deštná. Expozice je rozdělena na válečnou a poválečnou část.

/*json*/{"map":{"lat":49.269596729629,"lng":14.817810058594,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.26532,"lng":14.923882,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/