Sobotní volby v obcích dopadly opět těsně

Praha - Po sobotních komunálních volbách budou mít vítězná seskupení ve většině obcí pouze nejtěsnější většinu. Nová zastupitelstva by přitom měla nahradit ta, která se rozpadla krátce po loňských komunálních volbách pro vzájemné rozepře svých členů. Jednoznačnou převahu jim přinesly hlasy voličů jen v devíti ze sedmačtyřiceti obcí, kde se hlasovalo. Podle serveru www.volby.cz přišlo volit v průměru 72 procent lidí. Už teď je pravděpodobné, že v některých případech budou výsledky opět zpochybněny.

Přesvědčivého vítězství dosáhla kandidátka pod vedením Lenky Havlíčkové v obci Bohy na Plzeňsku, kde se volby opakovaly z rozhodnutí soudů. Konkurenční uskupení v čele s Antonínem Levým porazila 5:2. Do volebních místností nepřišli pouze tři ze 136 místních voličů, hlasovalo tak 97,79 procent voličů. Důvodem soudního zrušení výsledků podzimních voleb v obci bylo to, že obecní úřad těsně před nimi přihlásil do obce voliče starostovy kandidátky, která tehdy vyhrála jen o čtyři hlasy, a naopak otálel s přihlášením dalších zájemců o trvalý pobyt. Krajský soud to označil za porušení neutrality veřejné moci v průběhu voleb, Ústavní soud jeho verdikt potvrdil. Tentokrát ale podobným způsobem vyhráli starostovi odpůrci – nových obyvatel do obce přihlásili 48. Volby v Bohách proto s velkou pravděpodobností znovu skončí u soudu.

V obcích vedli lidovci

Video Nové komunální volby
video

Nové komunální volby

Podobně v Kolšově na Šumpersku, kde si lidé vybírali ze šesti kandidátek včetně čtyř stranických, vyhrála ODS s pěti mandáty. KDU-ČSL a uskupení Za lepší Kolšov získaly po jednom, KSČM a hnutí Nestraníci neuspěly. Komunisté své nominace neproměnili ani ve Vojkovicích na Karlovarsku nebo v Blšanech u Loun, z jejich 49 kandidátů bylo zvoleno jen šest.

Ze stran byli nejúspěšnější lidovci, kteří i díky vítězství v Dolní Lhotě na Zlínsku získali devět mandátů z jednatřiceti možných. Občanští demokraté proměnili sedm ze 16 nominací. Nejvyšší účast měli v sobotu v Holotíně na Pardubicku, kde přišlo hlasovat všech jednačtyřicet místních voličů. Po pěti kandidátkách mají ve třech obcích včetně Nemile na Šumpersku, kde souboj uskupení s netradičními názvy vyhrál Václav nad Floriánem.

Obec
Obec